Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaBilimHastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ Biohub NY, öbür ismiyle CZ Biohub NY, bağışıklık hücrelerinin makul hastalıkları nasıl tespit edip saldırdığını öğrenmek için Columbia, Rockefeller ve Yale üniversiteleriyle birlikte çalışacak ve sonunda bu bilgiyi, işi daha kesin bir halde yapabilecek hücreleri tasarlamak için kullanacak.

STAT’a nazaran, Priscilla Chan ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg başkanlığındaki hayır kurumu, New York Eyaleti ve New York City’den 10’ar milyon dolarlık yatırımın yanı sıra bu gayrete 250 milyon dolar ayırdı. Chan Zuckerberg Teşebbüsü, CZ Biohub NY’yi duyuran bir blog yazısında, tedavisi güç yahut imkansız hale gelinceye kadar sıklıkla fark edilmeyen kanserlere ve öbür hastalıklara odaklanarak başlayacağını söyledi.

Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ BioHub NY, bağışıklık hücrelerinin bir hastalığın başlangıcının en erken belirtileri arasında yer alabilecek dokuya has değişiklikleri tespit etme yeteneklerine kadar nasıl çalıştığının temeline inmeyi amaçlıyor. Daha sonra araştırmacılar, bu anormallikleri şu anda mümkün olandan daha erken tespit edebilen ve daha tesirli tedavi için direkt hastalık bölgelerine gönderilebilen hücreler oluşturmayı umuyorlar. Chan, biyomühendislik eseri bu bağışıklık hücrelerinin “hücrelerimizdeki hasarları önemli hastalıklara yol açmadan evvel keşfedeceğini, rapor edeceğini ve onaracağını” söyledi.

New York merkezi, CZI’nin büyüyen araştırma kurumları ağının en yenisi ve San Francisco, Chicago ve Redwood City’de kurulan başka üç merkeze katılıyor. Hepsi 10-15 yıllık bir vakit dilimi içinde kendi bilimsel amaçlarına ulaşma kelamı verdiler.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar