Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaMobilHuawei’den çip kullanımına ait değişik bir çıkış geldi

Huawei’den çip kullanımına ait değişik bir çıkış geldi

2023 Dünya Bilişim Konferansı’nda Huawei’nin Lider Yardımcısı ve Dönüşümlü Lideri Xu Zhijun, şirketin yongalarının, sunucularının ve bilgisayarlarının yabancı firmaların gerisinde olduğunu kabul etti. Lakin bu farkı kapatmanın tek yolu olarak Huawei eserlerini kullanmayı görüyor.

Xu Zhijun, Huawei kendi yongalarını kullanmazsa farkın daha da büyüyeceğini belirtti. Huawei kendi yongalarını geniş ölçekte kullanırsa, şirketin tüm teknoloji ve eserlerinin ilerlemesini teşvik edebilir ve sonunda yabancı firmalarla birebir düzeye gelebilir.

Huawei’den çip kullanımına ait farklı bir çıkış geldi

Zhijun, şu anda Çin’in genel bilgi süreç bölümünün üç ekosistem formunda ilerlediğini söyledi. Birinci olarak X86, ikincisi Pentium ekosistemi ve üçüncü olarak RISC-V açık kaynak ekosistemi bulunmaktadır. Zhijun, bu üç ekosistemin gelecekte uzun müddet paralel olarak gelişeceğine inanıyor. Hangi ekosistemin en başarılı olacağına dair şimdilik kesin bir şey söylemek güç.

Ayrıca Zhijun, Çin’de bağımsız bir bilişim sanayisi ekosistemi oluşturmanın kıymetine dikkat çekti. Zhijun’a nazaran bu, sürdürülebilir bir gelişim için hayati bir kıymete sahip. Bu ekosistemin, mevcut yonga üretim süreçlerine dayanarak inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Zhijun, bilişim altyapısının sürdürülebilir biçimde elde edilmiş bilişim yongaları ve ekolojik bir temel üzerine kurulması gerektiğini vurguladı.

Uzun bir ortanın akabinde Huawei, Mate 60 isminde 5G ilişkiye sahip bir akıllı telefonu piyasaya sürdü. Mate 60 serisi, rakiplerinden birkaç yıl geride olan 7nm teknolojisiyle işlenmiş bir Kirin yongası kullanıyor. Lakin bu, Huawei için kıymetli bir dönüm noktasıdır. Bu, yarı iletken sanayisindeki gelecekteki büyümesi için temel taş olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar