Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaMobilHuawei'in Kirin 9000s açıklamaları başları karıştırdı

Huawei’in Kirin 9000s açıklamaları başları karıştırdı

Huawei’nin son teknoloji eseri Kirin 9000s, teknoloji dünyasında hayli fazla konuşulan ve tartışılan bir çipset oldu. Teorik olarak, bu yonga setinin varlığı imkansızdı zira ABD, Huawei’yi bu tıp ileri teknoloji yonga setleri üretmek için gereken teknolojilere erişimden yasaklamıştı. Lakin Çinli teknoloji devi, bir formda bu mahzuru aşmayı başardı.

Kirin 9000s yonga seti, Huawei’nin amiral gemisi olan Mate 60 serisi akıllı telefonlarını güçlendiriyor. Bu çip, teknik olarak var olmamalıydı çünkü ABD, Huawei’nin gelişmiş çipler üretmek için gerekli olan teknolojilere erişimini engelledi. Lakin şirket, 14nm çipseti modifiye ederek bu muvaffakiyete ulaştı.

Huawei’in Kirin 9000s açıklamaları başları karıştırdı

Tokyo merkezli elektronik araştırma firması Fomalhaut Techno Solutions’ın CEO’su Minatake Mitchell Kashio, South China Morning Post ile paylaştığı inançlarını belirterek, Kirin 9000s CPU’nun, kendi tahlillerine nazaran, SMIC’in 14 nm sürecini kullanarak üretildiğini tabir etti. Kashio, çipin performansını 7 nm seviyesine yaklaştırmak için belli özel tekniklerin entegre edildiğini öne sürdü.

Kashio’nun bulguları, Kirin 9000s’in SMIC’in 7nm (N+2) sürecinde yapıldığına dair Techinsights’ argümanlarını çürütüyor. Lakin, Huawei yahut SMIC tarafından kullanılan tekniklerle ilgili olarak ayrıntı vermedi. Kirin 9000s’in arkasında bir sürü sır var ve resmi detaylar yok.

Yonga seti 5G takviyeli olup, hiper iş parçacığı dayanağı sağlayan sekiz çekirdekli bir CPU’ya sahiptir, bu da onu bu özelliğe sahip birinci ARM çipi yapar. Yonga seti, 2.62 GHz’de saatte bir ana çekirdek, 2.15 GHz’de üç orta çekirdek ve dört verimlilik çekirdeğine sahiptir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar