Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaBilimHyundai'den çip krizine farklı tahlil: Arabalarında mesken aletleri çipleri kullanacak

Hyundai’den çip krizine farklı tahlil: Arabalarında mesken aletleri çipleri kullanacak

Şinasi Kaya: Hyundai'Den Çip Krizine Farklı Tahlil: Arabalarında Mesken Aletleri Çipleri Kullanacak 1

Hyundai Motor, otomotiv sektörünü derinden etkileyen küresel çip kıtlığıyla başa çıkmak için farklı bir yol buldu. Güney Koreli şirket otomobillerinde ev aletleri çipleri kullanacak. Far ve arka stop lambalarında yer verilmesi planlanan IC kontrol biriminden söz ediyoruz.

Çin’in makyajlı 2022 Ford Focus’u da ortaya çıktı

22 sa. önce eklendi

Yapılan testler bu bileşenlerin otomobillerde benzer parçaların yerini alabileceği belirlendi. Ek olarak bu yongalara yönelik talep otomotiv endüstrisi çipleri kadar yüksek değil. Dolayısı ile Hyundai üretimi sürdürmek için gerekli çip tedariğini sağlayabilecek.

Otomobillerde kullanılan çipler elbette ki endüstrinin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretiliyor. Dolayısı ile zorlu koşullara dayanıklı olup olmadıklarının belirlenebilmesi için zaman alıcı sertifikasyon süreçlerine tabi tutuluyorlar. Elektronik cihaz çiplerinde bu kadar yüksek standartlar aranmıyor.

Şinasi Kaya: Hyundai'Den Çip Krizine Farklı Tahlil: Arabalarında Mesken Aletleri Çipleri Kullanacak 3

Tesla da parça çıkarmıştı

Hyundai’nin kullanmak istediği çip ana sistemden ziyade aydınlatma kısmında görev yapacağı için kullanılmasının önünde herhangi bir engel gözükmüyor. Tüm otomobil üreticileri çip krizinin etkilerini azaltmak için farklı yollar bulma arayışında.

Bunlardan biri olan Tesla, satış hedeflerini tutturmak ve yarı iletken tedarik sıkıntısının olumsuz etkilerini azalatmak için Çin’de üretilen bazı Model 3 ve Model Y otomobillerinin direksiyon sistemlerinde bulunan iki elektronik kontrol ünitesinden birini kadrımaya karar vermişti.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • Hyundai, otomobillerinde ev aletleri çipleri kullanacak

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar