Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimİnsanlığın sonu bu türlü mi gelecek? Güneşleri yiyen karadelik keşfedildi!

İnsanlığın sonu bu türlü mi gelecek? Güneşleri yiyen karadelik keşfedildi!

Ancak kimilerinin tıka basa yemek yerine atıştırmayı tercih ettiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, nispeten yakın bir galaksinin merkezinde, güneşimize benzeri boyut ve bileşime sahip bir yıldızdan ısırıklar alan muhteşem kütleli bir kara delik gözlemlediklerini ve yıldızın her yaklaştığında Dünya’nın kütlesinin yaklaşık üç katına eşit gereç tükettiğini söyledi.

Yıldız, güneş sistemimizden yaklaşık 520 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Işık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği aralıktır (9,5 trilyon km).

İnsanlığın sonu bu türlü mi gelecek? Güneşleri yiyen karadelik keşfedildi!

Bu kara delikler göz önüne alındığında, keşfedilen bu karar delik nispeten küçük ve kütlesinin Güneş’ten sadece birkaç yüz bin kat daha büyük olduğu kestirim edilmektedir. Galaksimizin merkezinde bulunan ve Yay A* ismi verilen muhteşem kütleli kara delik, güneşimizin yaklaşık 4 milyon katı kütleye sahip. Öteki birtakım galaksiler, güneş kütlesinin yüz milyonlarca katı büyüklüğünde muhteşem kütleli kara deliklere konut sahipliği yapıyor.

Yıldızın her 20 ila 30 günde bir kara deliğin etrafında döndüğü gözlemlendi. Yörüngesinin bir ucunda, her geçişinde yıldız atmosferinden bir ölçü materyalin emilmesi yahut birikmesi için kara deliğe gereğince yaklaşır lakin tüm yıldızın parçalanmasına yetecek kadar yakın değildir. Bu türlü bir olaya “tekrarlayan kısmi gelgit kesintisi” denir.

Kara deliğe düşen yıldız gereci yaklaşık 2 milyon santigrat derece sıcaklığa kadar ısınarak muazzam ölçüde X-ışını açığa çıkarır.

İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden astrofizikçi Rob Eyles-Ferris, “Bu sürecin muhtemelen en az yıllar, daha büyük olasılıkla on yıllar yahut yüzyıllar alacağını” söylüyor.  

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar