Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobiliOS 17 ile iPhone'lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler - Webtekno

iOS 17 ile iPhone’lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler – Webtekno

Apple, her yıl merakla beklenen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 2023 ayağını bu akşam gerçekleştiriyor. Konferansta Apple’ın yepyeni bir sektöre, sanal ve artırılmış gerçekliğe girişi de beklenirken elbette iOS 17 de odakta olacak.

Peki, Apple’ın tanıtacağı yeni iOS işletim sistemi sürümü iOS 17, beraberinde hangi yenilikleri getiriyor? Gelin, bugüne kadar ortaya atılan beklentilere ve iddialara bakalım.

iOS 17 neler sunacak?

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü için destek:

İnanç Can Çekmez: Ios 17 Ile Iphone'Lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler - Webtekno 1

iOS 17 ile birlikte gelen büyük yeniliklerden biri, Apple’ın ekosistemine giren ürün ve teknolojilerle ilgili olacak. Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, sadece tek başına çalışabilen bir cihaz olmayacak.

Bunun yerine cihaz, iPhone ve diğer Apple ürünleriyle birlikte eş zamanlı olarak da kullanılabilecek. Tabii kullanım detaylarının neler olacağını etkinlikte göreceğiz.

Dinamik Ada’ya yeni özellikler:

Apple’ın iPhone 14 Pro serisinde çentiği ortadan kaldırmasıyla hayatımıza giren Dinamik Ada, artık çok daha işlevsel olacak. Artık bir serideki tüm modellerde bulunan Dinamik Ada’da bu artan işlevselliği sağlayacak özellikler ise henüz bilinmiyor.

iPhone’lar artık bir ekran olarak kullanılabilecek:

İnanç Can Çekmez: Ios 17 Ile Iphone'Lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler - Webtekno 3

iOS 17, iPhone’ları kullanmıyorken cihazları “akıllı ekranlara” dönüştürecek. Daha önce Mark Gurman tarafından paylaşılan bilgilere göre iPhone’ları yatay pozisyonda kilitlediğinizde cihazınız bambaşka fonksiyonlar kazanacak.

Örneğin, telefon yatay pozisyonda bir yere bırakıldığında takvim etkinlikleri, bildirimler, hava durumu bilgisi gibi bilgileri gösterecek. iPhone’lar, yatak başına konan ekranlara dönüşebilecek. Tabii buna özel yeni araç takımları da pek çok uygulama tarafından sunulacaktır.

Kilit ekranına gelecek yenilikler:

İnanç Can Çekmez: Ios 17 Ile Iphone'Lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler - Webtekno 5

Kilit ekranına gelecek diğer yenilikler arasında ise yazı boyutunu ayarlama özelliği ve canlı aktiviteler de bulunuyor. Canlı aktiviteler ile haritalarda açtığınız bir yol tarifi gibi işlemler, cihaz kilitliyken bile ekrandan takip edilebilecek.

Denetim Merkezi’ne büyük değişiklikler geliyor:

iOS 17 ile birlikte sunulması beklenen yenilikler, Denetim Merkezi’nde de kendisini gösterecek. Üstelik bu yenilikler oldukça büyük yenilikler olacak. Ancak ortada böyle bir iddia olsa da henüz detayları bilinmiyor.

Yepyeni bir “günlük” uygulaması:

The Wall Street Journal tarafından paylaşılan bu bilgiye göre ise Apple, iOS 17 ile günlük tarzında bir uygulama sunacak. Bu uygulamada kullanıcılar, günlük yaşamlarındaki aktivitelerini kayıt altına alacak.

Fakat uygulama sadece bununla sınırlı olmayacak. Apple, kullanıcının girdiği bilgileri analiz edecek, kullanıcının evde ne kadar zaman geçirdiğini, bir günde standart akışın dışına çıkılıp çıkılmadığını, çıkıldıysa ne yapıldığını dahi öğrenebilecek. Tabii tüm bu veriler, gizlilik için sadece cihazda depolanacak.

Sağlık uygulaması yenilikleri:

İddialara göre Sağlık uygulaması, artık duygu durumunu da takip etmeye başlayacak. Kullanıcılara bir günü hakkında sorular sorulacak ve biriken cevaplarla öneriler sunulabilecek.

App Store zorunluluğu ortadan kalkıyor (mu?):

İnanç Can Çekmez: Ios 17 Ile Iphone'Lara Gelmesi Beklenen Tüm Özellikler - Webtekno 7

Avrupa Birliği’nin verdiği karar ile birlikte Apple’ın 2024 yılı itibarıyla uygulamaları sadece App Store’dan indirtme dayatmasını ortadan kaldırması gerekiyor. iOS 17 ile birlikte bu konuda bir başlangıç yapılması ve üçüncü taraf platformlardan iOS uygulamaları indirmeye izin vermesi bekleniyor.

Beklenen diğer yenilikler:

  • Ana sayfa ve Bugün Görüntüsü’ne “aktif” araç takımları gelecek.
  • Spotlight ve arama artık çok daha gelişmiş olacak.
  • Apple Music ile şarkı sözleri artık kilit ekranında da gözükecek.
  • Uygulama Arşivi klasörleri artık elle isimlendirilebilecek.
  • Flaş ışığı sadece 3 kademe ayarlanmayacak, artık hassas bir şekilde bir kaydırma tuşuyla ayarlanabilecek.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar