Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobiliPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

iPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

Akıllı telefonlar özellikler açısından süratle ilerlemekte. Lakin bu özelliklerin ortasında Apple’ın Uydu Aracılığıyla Acil SOS özelliği büyük ilgi görmekte. En son, bu özellik Yeni Zelanda’nın Arthur’s Pass bölgesinde sıkışan iki dağcının kurtarılmasında yardımcı oldu. Canterbury West Hava Kurtarma Servisi, bu özelliğin Yeni Zelanda’da birinci defa kullanıldığını Instagram’da paylaştı.

iPhone 14‘teki uydu takviyeli SOS fonksiyonu, kullanıcıların hücresel temas olmayan bölgelerde bile acil durumlarda yetkililere ulaşmalarını sağlar. Yeni Zelanda’da yaşanan olayda, dağcılar ani yükselen bir akarsu nedeniyle hareketsiz kaldılar. Bu uydu özelliği sayesinde kurtarma gruplarıyla irtibat kurabildiler ve kısa müddette kurtarıldılar.

Ancak Canterbury West Hava Kurtarma Servisi, akıllı telefonlardaki teknolojik gelişmelere karşın Şahsî Pozisyon Belirleyici (PLB) aygıtlarının hala kıymetli olduğunu vurguladı. “Bu teknoloji hala yeni, bu yüzden seyahatlerinizde PLB aygıtları taşımanızı öneriyoruz” dedi.

iPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

Diğer yandan Huawei, uydu özelliklerinde de ilerleme kaydediyor. Yeni çıkan Mate 60 Pro modeli, China Telecom müşterilerinin uydu aracılığıyla arama yapmalarını sağlıyor.

Apple’ın bu SOS özelliği, bilhassa yaklaşmakta olan iPhone 15 serisinde olması planlanıyor. Lakin Yeni Zelanda’daki bu olay, macera severler için bir ikaz olmalı. Akıllı telefonlar acil durumlarda hayat kurtarabilir, lakin acil kurtarmalar için özel olarak tasarlanmış PLB aygıtları üzere özel ekipmanların yerini alamazlar. Örneğin, batarya ömrü büyük bir tasa kaynağıdır; kurtarma esnasında kullanıcının iPhone batarya durumu birinci denetim edilen şeylerden biridir. Sonuç olarak, en son teknolojiye sahip akıllı telefonunuz olsa bile, tabiatta macera arayışınızda her vakit bir Kişisel Pozisyon Belirleyici (PLB) aygıtı taşımalısınız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar