Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaMobiliPhone 15 Serisinin Tahmini Türkiye Fiyatları Ne Olur? - Webtekno

iPhone 15 Serisinin Tahmini Türkiye Fiyatları Ne Olur? – Webtekno

Biliyorsunuz ki piyasaya sürülen her telefon, ilk çıkış fiyatında sabit de kalmıyor. Üzerine binen vergilerle, enflasyonun etkisiyle gelen zamlarla birlikte de birkaç ay içinde bile telefonun fiyatı ilk duyduğumuz rakamın çok üstüne çıkabiliyor.  

iPhone’ların bile yatırım olarak görüldüğü şu günlerde elbette gelecek olan yeni model de büyük bir merakla bekleniyor. Yine birçoğumuz alamayacak olsak da en azından fiyatını ve sunduğu özellikleri merak ediyoruz. Peki bir sonraki iPhone’u yatırım yapmak amacıyla bile olsa alabilecek miyiz? 

Öyleyse önce iPhone 14 serisinin fiyatlarına bir bakalım: 

iPhone 14 799 dolar
iPhone 14 Plus 899 dolar
iPhone 14 Pro 999 dolar
iPhone 14 Pro Max 1099 dolar

Şimdi bir de iPhone 13 serisinin ilk piyasaya sürüldüğü fiyatlara bakalım:

iPhone 13 Mini 699 dolar
iPhone 13 799 dolar
iPhone 13 Pro 999 dolar
iPhone 13 Pro Max 1099 dolar

Gördüğünüz gibi Apple’ın üretmeyi bıraktığı Mini modeli yerine gelen Ultra dışında tüm modellerin fiyatları aynı. iPhone 14 serisi çıktığı günden bu yana dolar bazında hiçbir zam almadı. Bu sebeple hâla aynı fiyatını koruyor.

Apple’ın yeni ürünlerini dolar bazında benzer rakamlardan satışa sunması zaten bilindik bir durum. Bu sebeple geleneğin iPhone 15’te de sürmesini bekleyebiliriz. Ancak geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makale bu fiyatları bile özleyebileceğimizi söylüyor.

Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerine zam yapabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Iphone 15 Serisinin Tahmini Türkiye Fiyatları Ne Olur? - Webtekno 1

Geçtiğimiz günlerde Forbes tarafından yayımlanan bir rapora göre; iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde 200 dolarlık bir fiyat artışı görebiliriz. Bu durumda da iPhone 15 Pro’nun 1199 dolara, iPhone 15 Pro Max’in ise 1299 dolara satışa sunulduğunu görebiliriz.

Diğer modeller için ise beklentiler fiyatların dolar bazında aynı kalması yönünde. Ancak Pro ve Pro Max modeller için beklenen 200 dolarlık zammın iPhone 15 ve 15 Ultra’da da uygulanması durumunda fiyatlar beklenenden çok daha yüksek olabilir. 

Bu sebeple iPhone 15 serisi için iki ihtimal düşünebiliriz: Ya Apple geleneği sürdürerek fiyatlarda zam yapmayacak ya da iPhone kullanmak için evini arabasını satan daha çok insan göreceğiz. 

iPhone 15 tanıtılana kadar da kur yerinde saymayacak tabii.  

Ulaş Utku Bozdoğan: Iphone 15 Serisinin Tahmini Türkiye Fiyatları Ne Olur? - Webtekno 3

Apple’ın gelecek nesilde depolama alanlarıyla ilgili bir değişiklik yapması beklenmiyor. Bu sebeple 15 serisinin en uygun fiyatlı modelinin yine iPhone 15 128 GB olabileceğini tahmin etmek zor değil. Telefonun Türkiye fiyatını hesaplamak için ise tahminde bulunulması gereken ilk etken doların kaç TL olacağı.  

Apple’ın yeni seriyi eylül ayında düzenlenecek olan etkinlikte tanıtması bekleniyor. Yani önümüzde daha uzun bir zaman dilimi var ve uzmanlara göre yıl sonuna kadar doların yeniden yükselmesi olası.

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye’de ekonominin gidişatı göz önüne alındığında mevcut sıkıntıların devam etmesi halinde yıl sonuna kadar doların 28 TL seviyesine kadar yükselebileceğini ön görüyor. 

Şimdi elimizde güvenilir bir kurumun yaptığı dolar tahmini de olduğuna göre iPhone 15 serisinin fiyatlarını Apple’ın zam yaptığı ve yapmadığı senaryolara göre iki farklı şekilde hesaplayabiliriz.

Tamam da vergisi var bu işin!

Ulaş Utku Bozdoğan: Iphone 15 Serisinin Tahmini Türkiye Fiyatları Ne Olur? - Webtekno 5

Bir telefona sahip olmak için ödeyeceğimiz miktar, yalnızca üretici firma tarafından belirlenmiyor. Hepimizin bildiği gibi üretici firmanın belirttiği satış fiyatının üzerine bir dizi vergi eklenerek nihai rakam ortaya çıkmış oluyor.

Ülkemizde telefon satın alırken %1 Kültür Bakanlığı’na, %12 TRT’ye, %50 ÖTV’ye, %18 KDV’ye para veriyoruz. Dolayısıyla telefona verdiğimiz para iki katına çıkmış oluyor.

E peki bizim iPhone’a ne oldu? 

Doların iddia edildiği gibi 28 TL’ye yükseldiği senaryoda Apple’ın tüm modellere 200 dolarlık zam yaptığını düşünürsek neredeyse bir araba parasına sahibi olabiliyorsunuz. Zira bundan çok uzun bir zaman önce değil; 2019 yılında 100 bin TL’ye sıfır Fiat Egea Sedan sahibi olabiliyordunuz. 

iPhone 15  56.503 TL (999 dolar + vergiler)
iPhone 15 Plus  62.159 TL (1099 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro  67.815 TL (1199 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro Max  73.471 TL (1299 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro Max (1 TB) 101.751 TL 1799 dolar + vergiler)

Herhangi bir zam gelmemesi durumunda yine vergileri de dahil edersek Türkiye’de son model bir iPhone sahibi olmak için en az 45 bin TL’yi gözden çıkartmak gerekecek. Serinin en pahalısı olacak iPhone 15 Pro Max’in 1 TB depolama alanına sahip versiyonu ise 100 bin TL sınırını aşmayabilir. 

iPhone 15  45.191 TL (799 dolar + vergiler)
iPhone 15 Plus  50.847 TL (899 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro  56.500 TL (999 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro Max 62.159 TL (1099 dolar + vergiler)
iPhone 15 Pro Max (1 TB)  90.439 TL (1599 dolar + vergiler)

Şunu da belirtmeliyiz ki Apple uzun bir süredir dolar bazında bakıldığında fiyatlarda büyük bir değişiklik yapmadı. Daha önceki serilerde de gördüğümüz gibi depolama alanlarında yapılabilecek değişiklikler bile fiyatların farklı olmasına sebep olabilir.

Şimdiye kadar ortaya çıkan iddiaların büyük bir kısmı Apple’ın iPhone 15 ve 15 Plus’ta herhangi bir zam uygulamayacağı yönünde. Ancak diğer iki model için zam iddiaları dolaşmaya devam ediyor.

Forbes’un raporunda da belirtildiği gibi Pro ve Pro Max modellerinde 200 dolarlık bir zam uygulaması görmemiz halinde ise serinin en ucuz (zamsız iPhone 15) ve en pahalı telefonları (zamlı fiyatıyla iPhone 15 Pro 1TB) arasındaki fiyat farkı 2 katından fazla olabilir. Ancak elbette ki bu fiyatlar yalnızca bizim tahminlerimizden ibaret, gerçekte ne olacağını ise bekleyip göreceğiz. Peki sizce fiyatlar nasıl olacak? 

iPhone 15 serisiyle ilgili şimdiye kadar ortaya atılan iddialardan bazıları ilginizi çekebilir: 

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar