Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaMobiliPhone’larda “Made in India” devri başlıyor

iPhone’larda “Made in India” devri başlıyor

Apple, iPhone 15 serisini duyurarak tüm dünyada bu aygıtları satışa sunma hazırlığında. Yeni raporlara nazaran Apple, iPhone 15’i birinci sefer lansman tarihinde Hindistan’da ürettiği ve birebir vakitte bu aygıtları Hindistanlı müşterilere öteki bölgelerdeki birinci satış tarihiyle birebir tarihte sunmayı planlıyor. Economic Times’ın raporu, bu hareketin Apple’ın Hindistan’daki üretimiyle ne kadar özgüvenli olduğunu gösterdiğine işaret ediyor.

Apple’ın Tamil Nadu’daki büyük tedarikçisi Foxconn’un fabrikasında iPhone’larını ürettiğini biliyoruz. Fakat, markanın tıpkı tarihli lansman niyetine karşın, Hindistan’da üretilen iPhone 15’in lojistik meseleleri nedeniyle gecikmeler yaşayabileceği kaynaklar tarafından belirtiliyor. Apple’ın iPhone üretimini Hindistan’a taşıma kararı, markanın Çin’e olan bağımlılığını azaltma stratejisinin bir modülü olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone’larda “Made in India” periyodu başlıyor

Aynı tarihli birinci lansman planları, markanın Hindistan’daki büyüme kararlılığını sürdürmeyi planladığını da gösteriyor. Belirtmek gerekir ki, Hindistan dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon pazarıdır. Lakin iPhone 15 serisinin bu bölgede nitekim gecikip gecikmeyeceği konusunda şimdi kesin bir bilgi yok.

Bu bilgilerin ışığında, Apple’ın küresel pazarda nasıl bir tesir yaratacağını ve Hindistan’daki üretim stratejisinin bu büyük teknoloji devi için nasıl sonuçlar doğuracağını merakla bekliyoruz. Hindistan’ın, dünya akıllı telefon pazarında ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu göz önünde bulundurarak, Apple’ın bu atağının hayli stratejik bir adım olduğunu söylemek mümkündür. Fakat lojistik sıkıntıları, bu çeşit büyük lansmanlarda her vakit bir risk faktörü olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle, iPhone 15’in Hindistan’da hakikaten planlandığı üzere vaktinde piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini vakit gösterecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar