Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimJames Webb teleskobu artık de yeni doğan yıldızları görüntüledi!

James Webb teleskobu artık de yeni doğan yıldızları görüntüledi!

Sonuncusu, üstteki imgenin sol üst köşesinde görebileceğiniz parlak merkezi çubuk nedeniyle “çubuklu” gökada olarak isimlendirilen çubuklu sarmal gökada NGC 5068’e ilişkin. Bu, teleskobun MIRI (Orta Kızılötesi Enstrüman) ve NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) sensörlerinden alınan kızılötesi çekimlerden oluşan bir kombinasyon manzarası.

Bu sensörlerin yakaladığı şey, Başak takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 20 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksi ve JWST, yıldızları doğdukları anda çevreleyen toz ve gazın ardını görebildiğinden, aygıt bilhassa yıldız oluşum sürecini gösteren imajlar üretmek için uygun.

Şinasi Kaya: James Webb Teleskobu Artık De Yeni Doğan Yıldızları Görüntüledi! 1

James Webb teleskobu artık de yeni doğan yıldızları görüntüledi!

Bileşik oluşturan iki farklı manzaraya bakıldığında, galaksinin farklı katmanları ortaya çıkıyor. Gizmodo’nun da belirttiği üzere, MIRI sensörünün ürettiği manzara, galaksinin yapısının ve yeni oluşan yıldızları temsil eden parlayan gaz kabarcıklarının bir görünümünü sağlıyor.

Bu görselde çığır açan bir bulgu yok fakat NASA, bunun yakın galaksilerden olabildiğince çok yıldız oluşumu imgesi toplamaya yönelik daha geniş bir uğraşın kesimi olduğunu belirtiyor. NASA, yıldız doğumları koleksiyonundaki öteki “mücevherler” olarak birkaç imgeyi daha işaret etti Ajansın ne öğrenmeyi umduğuna gelince? Basitçe bu yıldız oluşumu, “yıldızlar ortasında uzanan ince plazma fiziğinden tüm galaksilerin evrimine kadar astronomideki pek çok alanın temelini oluşturuyor.” NASA, NGC 5068 üzere galaksilerden toplanan bilgilerin büyük bilimsel ilerlemeleri “başlatmaya” yardımcı olabileceğini umduğunu söylemeye devam ediyor lakin bunların ne olabileceği şimdilik bir sır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar