Pazartesi, Ocak 30, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimJüpiter’e dev bir gök taşının çarpması, işte bu türlü görüntülendi

Jüpiter’e dev bir gök taşının çarpması, işte bu türlü görüntülendi

Jüpiter’e çarpan bir göktaşının görüntüsü, 15 Ekim 2021’de Kyoto Üniversitesi tarafından işletilen Planetary Observation Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS) teleskobu ile yakalandı. Daha önceki çarpmalar hep amatör astronomlar tarafından gözlenmişti, bu yüzden bu kayıt, ilk defa bir çarpmanın bilimsel olarak gözlenmesi anlamına geliyor.

Çarpmanın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Araştırma ekibi, çarpan cismin kütlesini 4,1 milyon kilogram olarak hesapladı. Kütlesinden yola çıkan hesaplamalarla da boyutunun 15-30 metre arasında olduğu tahmin ediliyor. Uzay ölçeğinde baktığımızda çok büyük değil, ancak Jüpiter’e çarptığında 8.000 derece ısınacak kadar büyük. Bu bilgiler, göktaşının yapısı hakkında da ipuçları veriyor. Bu tür çarpmalar hakkında bilgi toplamak önemli, zira günün birinde bir kuyruklu yıldız veya asteroit Dünya’ya doğru gelmeye başladığında bu bilgileri kullanabiliriz.

Çarpmanın neden olduğu parlamanın şimdiye kadar yapılan gözlemlerden en az 10 kat daha parlak olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda Jüpiter’e ne sıklıkla bir şeylerin çarptığını hesaplama imkanı doğmuş oluyor. Bu rakam, Dünya ile kıyaslandığında oldukça fazla, yaklaşık 100 ile 1.000 kat fazla olduğu düşünülüyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar