Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaMobilKatlanabilir akıllı telefon bölümü büyümeye devam ediyor

Katlanabilir akıllı telefon bölümü büyümeye devam ediyor

2023’ün ikinci çeyreğinde, katlanabilir akıllı telefon piyasası, evvelki yıla nazaran %10 artarak 2,1 milyon adede ulaştı. Bu bilgi, Counterpoint Araştırma tarafından paylaşıldı. Bu büyüme, birebir periyotta %9 oranında daralan genel akıllı telefon pazarıyla kıyaslandığında dikkat alımlı bir kontrasta işaret ediyor.

Özellikle Çin pazarı, global katlanabilir akıllı telefon pazarının büyümesini itici bir güç olarak ortaya çıkıyor. 2023’ün ikinci çeyreğinde, Çin’deki katlanabilir akıllı telefon gönderimleri, bir evvelki yıla nazaran %64 artarak 1,2 milyon adete ulaştı. Bu da demek oluyor ki Çin, global katlanabilir akıllı telefon pazarının %58,6’sını tek başına oluşturuyor.

Çin’in yüksek pazar payına sahip olmasının sebebi muhtemelen bu ülkede daha geniş bir yelpazede katlanabilir akıllı telefon seçeneklerinin bulunması. 2023’ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde 18 katlanabilir akıllı telefon tanıtıldı. Lakin bu telefonların yalnızca 11 tanesi Çin dışında piyasaya sürüldü. Yani Çinli kullanıcılar için seçilebilecek 7 ekstra katlanabilir telefon mevcut.

Örneğin, Xiaomi Fold 3, Huawei Mate X3, Oppo Find N3 ve Vivo X Flip sırf Çin’de satışta. Sırf 2023’ün ikinci çeyreğinde Çin, kendi pazarı için beş yeni katlanabilir telefon gördü. Öbür yandan, Çin dışı global pazarda yalnızca iki yeni katlanabilir telefon tanıtıldı.

Katlanabilir akıllı telefon kesimi büyümeye devam ediyor

Ancak Çinli üreticiler, katlanabilir akıllı telefon eserlerini global pazarlara genişletmeye başladı ve bu durum, önümüzdeki aylarda büyümeyi artırması bekleniyor. Ayrıyeten Samsung, 2023’ün ikinci yarısında katlanabilir telefon pazarındaki büyümesine büyük katkı sağlaması beklenen Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 akıllı telefonlarıyla kıymetli bir rol oynaması bekleniyor.

Counterpoint Araştırma’nın Kıdemli Analisti Jene Park, 2024’te katlanabilir telefonların popülerliğinin artmasını bekliyor. Samsung ve Huawei’nin giriş düzeyi katlanabilir telefonlarının öncülüğünde bu çağın başlaması bekleniyor. Park, bu giriş düzeyi katlanabilirlerin 600-700$ ortasında fiyatlandırılmasını ve böylelikle tüketicilere daha erişilebilir olmasını öngörüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar