Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaBilimKredi kartıyla alışverişlerde dijital slip periyodu başlıyor

Kredi kartıyla alışverişlerde dijital slip periyodu başlıyor

İnanç Can Çekmez: Kredi Kartıyla Alışverişlerde Dijital Slip Periyodu Başlıyor 1 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ve banka kartı kullanılarak POS aygıtlarıyla yapılan ödeme süreçleri için yeni düzenlemeyi duyurdu. Kağıt slipler dijitalleşecek ve kağıt israfının önüne geçilecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte müşteriler kartlı ödemelerde kağıt slip yerine “dijital slip” almayı tercih edebilecek. Dijital slipler, bankanın taşınabilir uygulamasından ve internet şubesinden 6 ay boyunca görüntülenecek ve paylaşılabilecek.

Üç seçenek sunulacak 

Slip tercihi için müşterilere taşınabilir bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden üç seçenek sunulacak: “Temassız süreç limitinin altında slip almak istemiyorum”, “Hiçbir süreçte slip almak istemiyorum” ve “Tüm süreçlerimde slip almak istiyorum.” Birinci iki seçeneği seçenen tüketiciler dijital slip teknolojisini kullanacak.

Dijital slipe ne vakit geçilecek?

Dijital sliplere geçiş için iki farklı tarih belirlendi. Müşteri kartı ile kartı sürece alan bankanın birebir olduğu durumlarda en geç 1 Eylül 2023’te, farklı olduğu durumlarda yapılan süreçler için en geç 1 Aralık 2023’te uygulanmaya başlayacak. 1 Aralık 2023’ten itibaren tüm POS’lardan yapılan tüm kartlı ödemelerde dijital slip alınabilecek.

Kağıt slipler geri dönüştürülemiyor

Sliplerde kullanılan kağıdın içerisindeki kimyasal husustan ötürü geri dönüşümü yapılamıyordu. Sliplerin dijitalleşmesiyle birlikte her 1 ton slipe karşılık tabiattaki 17 ağacın kurtarılması sağlanacak. Karbon ayak izinin azaltılmasının yanı sıra ödemelerde vakit tasarrufu da sağlanacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar