Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaMobilMediaTek Dimensity 9300 için yeni sav: Performans canavarı olabilir

MediaTek Dimensity 9300 için yeni sav: Performans canavarı olabilir

Meral Erden: Mediatek Dimensity 9300 Için Yeni Sav: Performans Canavarı Olabilir 1 Geçtiğimiz haftalarda amiral gemisi Dimensity 9200+ platformunu duyuran MediaTek, tüm odağını Dimensity 9300‘e çevirmiş durumda. Bu bağlamda Snapdragon 8 Gen 3’e rakip olacak işlemci hakkında yeni sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Artık son olarak, Dimensity 9300’ün çekirdek yapılandırması hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

MediaTek Dimensity 9300 performansıyla şaşırtabilir

Hatırlayacağınız üzere mevcut sızıntılar, 4nm süreç teknolojisini temel alacak Dimensity 9300’ün ultra çekirdek (Cortex X4) + büyük çekirdek (A715) + küçük çekirdek (Cortex A515) konfigürasyonu ile piyasaya çıkacağı istikametindeydi. Artık bölüme yakın kaynaklar, amiral gemisi işlemcinin dört adet Cortex-X4 çekirdeği ve dört adet büyük çekirdeğe sahip olacağını söylüyor. O denli ki MediaTek, yeni platformun testlerine başladı.

Bilmeyenler için Qualcomm ve MediaTek’in mevcut amiral gemisi işlemcileri, bir adet Arm Cortex-X3 ile desteklenen sekiz çekirdekli bir yapılandırma ile karşımıza çıktı. Qualcomm’un bir sonraki yonga seti Snapdragon 8 Gen 3’ün ise, Cortex X4 çekirdeği ile 1+2+2+4 kurulumunu sürdürmesi bekleniyor.

Verimlilik çekirdekleri planda yok

Görünüşe nazaran MediaTek, daha yüksek sayıda büyük çekirdek içeren değişik bir yonga seti oluşturmaya kararlı. Dimensity 9300’de yer verilecek çekirdeklerin ise ”Hunter” kod ismine sahip olduğu belirtiliyor. Bilmeyenler için Cortex-A5XX, yani verimlilik çekirdekleri, ”Hayes” kod ismine sahip. Dolayısıyla Hunter kod ismi, bu sürümde rastgele bir verimlilik çekirdeği bulunmayacağını gösteriyor.

Yeni sızıntı doğrulandığı taktirde, MediTek Dimensity 9300’ün değerli performans kazanımları sergilediğini görebiliriz. Lakin 4+4 konseyimi ve verimlilik çekirdeklerinin olmaması, sıcaklık ve güç tüketimi üzere sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu noktada Snapdragon 8 Gen 3 ve Dimensity 8300’ün birbirlerine karşı neler sunacağını görmek nitekim farklı olacak. Tüm bunları görmek için bir mühlet daha beklememiz gerektiğini belirtelim.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar