Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaMeta, işçinin haftada en az üç gün ofiste olmasını istiyor

Meta, işçinin haftada en az üç gün ofiste olmasını istiyor

Bir sözcü yaptığı açıklamada, Meta’nın “hibrit çalışmaya kararlı” olduğunu ve insanların hem ofiste hem de meskenden çalışırken “anlamlı bir etki” yaratabileceğini söyledi. Temsilciye nazaran bu, çalışanın ellerinden gelenin en uygununu yapmasına yardımcı olan işbirliği ve çalışma kültürünü uygunlaştırma uğraşının bir kesimi. Bu, daha evvel duyurulan ve büyük ölçekli işten çıkarmalarla birlikte gelen hibrit stratejinin bir modülü. Meta, 2023’ü “verimlilik yılı” olarak görüyor ve azamî üretkenlik için birtakım yüz yüze grup çalışmasının gerekli olduğuna inanıyor.

Meta, COVID-19 salgınının yakın vakitte sona erme ihtimalinin düşük olduğunun anlaşılmasıyla Mayıs 2020’de resmi bir uzaktan çalışma siyaseti başlatmıştı. 2021’de ofisleri tekrar açmayı umarken, COVID-19 yayıldıkça ve yeni virüs varyantları ortaya çıktıkça bu vakit çizelgesini tekraren erteledi.

Meta, çalışanın haftada en az üç gün ofiste olmasını istiyor

2022’nin başlarında, kontratlı çalışanlar, Meta’nın şirket içi çalışanlarının (o sırada) benzeri bir atılım yapması planlanmadan aylar evvel ofise dönme gerekliliklerini protesto etti.

Sosyal ağ devi bu hususta yalnız değil. Apple ve öbür büyük teknoloji şirketleri, hibrit çalışma programlarını mecburî kıldı ve benzeri bir direnişle karşılaştı. Kimi çalışanlar, yer ve programlardaki esnekliğin azalmasına ve ayrıyeten kreş ve ulaşım dahil artan maliyetlere itiraz ettiler. Başka şirketlerden de baskı var. Shopify, Spotify ve öbür tanınmış markalar, iş arayanlar için daha cazip olabilecek uzaktan öncelikli siyasetler oluşturdu. Pandemi bitmiş üzere görünse de, istihdam ortamı açıkça değişmiş durumda.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar