Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaYazılımMicrosoft yapay zekanın yaptığı yanılgıyı affetmedi

Microsoft yapay zekanın yaptığı yanılgıyı affetmedi

Makale “Ottawa’ya mı Gidiyorsunuz? İşte kaçırmamanız gerekenler: bir beyzbol maçı izlemek, savaş müzesinde, şehit düşen askerleri onurlandırmak ve… Ottawa Besin Bankası’na gitmek” üzere teklifler içeriyordu. Paris Marx öyküyü birinci olarak X’te lisana getirdi. Besin bankası kısmıyla ilgili yapay zeka tarafından yazılan kısım, “Buradaki insanların geçindirecek ailelerinin yanı sıra ödenecek faturaları var” yazıyordu. “Hayat esasen gereğince sıkıntı.  Buraya aç karnına gelin.”

Makale geri çekilmeden evvel, şirketin 2021’de Microsoft News’in yerini alan yapay zeka toplu haber hizmeti Microsoft Start’ta yayınlandı. direktör Jeff Jones yayına, “Bu makale kaldırıldı ve inceleme sürecimizde nasıl başardığını araştırıyoruz” dedi.

Microsoft yapay zekanın yaptığı yanılgıyı affetmedi

Orijinal URL artık “Bu sayfa artık mevcut değil. Yeni bir arama sayfası otomatik olarak yüklenecek.” uyarısı veriyor.

Microsoft, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin kullanımında çok istekli olan birinci şirket değil. Bu yılın başlarında CNET, yapay zeka tarafından oluşturulmuş çok sayıda kusur dolu finansal açıklayıcı makale yayınladı. Daha yakın bir vakitte, Gizmodo’nun ana şirketi G/O Media, sitede, editör yardımcısı James Whitbrook’un “utanç verici, yayınlanamaz, saygısız” olarak nitelendirdiği, yapay zeka tarafından oluşturulmuş (aynı vakitte yanlışlarla dolu) bir Star Wars makalesi yayınladı.

Associated Press, AI takviyeli haber kapsamı konusunda ölçülü bir ihtiyatla ilerlerken, Microsoft’un haber yayıncılığı kanadı da dahil olmak üzere öbür medya kuruluşları, büsbütün AI tarafından yazılmış makalelerden para kazanma konusunda çok daha rahat görünüyor ve gerçeğin gerisinde kalan enkazı temizlemeyi tercih ediyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar