Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaMobilModifiye edilmiş telefon satın alanlar dikkat: İzleniyor olabilirsiniz!

Modifiye edilmiş telefon satın alanlar dikkat: İzleniyor olabilirsiniz!

Çin medyasının son periyotta sıkça gündeme getirdiği bir mevzu var: İnternet üzerinde satılan gizli bir kamera donanımlı telefonlar. Pekala, bu telefonlar nasıl bir bilhassa karşımıza çıkıyor?

Çin’de kimi hatalılar, modifiye edilmiş telefonlarla piyasaya sürülüyor. Bu telefonlar, ortalama olarak 2.000 Yuan (yaklaşık 275-300 dolar) üzere bir fiyata online platformlarda satılıyor. Hatalılar, bu telefonları özgün ön kamera yerine kulaklık jakına yerleştirerek değiştiriyor. Dahası, bu telefonun ekranı kapalıyken bile kayıt yapmasına imkan tanıyan özel bir uygulama da yüklü. Bu telefonların satıcıları, bu eserlerin “görünmez” olduğunu ve insanları gizlice kaydedebileceğini tez ediyor. Çin polisi, bu cins telefonların ferdî mahremiyeti ihlal edebileceği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Modifiye edilmiş telefon satın alanlar dikkat: İzleniyor olabilirsiniz!

Sosyal medyada pek çok kullanıcı bu etik dışı teknolojiye kurban gitmiş durumda. Teknoloji, hayatımızı birçok istikametten kolaylaştırsa da hataların işlenmesi için yeni araçlar sunuyor ve bu durum, beşerler için yaşadığımız dünyayı daha tehlikeli bir hale getiriyor. Bayan okuyucularımıza bilhassa bu cins durumlar konusunda dikkatli olmalarını öneriyoruz. Şayet birini, telefonunu alışılmışın dışında bir biçimde tutarken görürseniz, o şahsa karşı önlemli olun.

Bu durum, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, birebir vakitte nasıl bir tehlike aracı olarak kullanılabileceğini de gözler önüne seriyor. Saklı kamera donanımlı bu telefonların, bilhassa kamusal alanlarda ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğunu kestirim etmek güç değil. Bu nedenle hem teknolojik gelişmeleri yakından takip ederken, hem de bu tıp tehlikelere karşı tetikte olmak büyük değer taşıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar