Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaBilimMüvekkilini ChatGPT ile savunan avukat sıkıntı durumda kaldı

Müvekkilini ChatGPT ile savunan avukat sıkıntı durumda kaldı

New York’lu bir avukat için bu kabus beklenenden daha erken gerçek olabilir ancak sandığınız sebeplerden değil. Hukuk firması Levidow, Levidow ve Oberman’ın avukatı Steven Schwartz kısa bir müddet evvel yasal bir özet yazmak için OpenAI’nin sohbet robotuna başvurdu.

Schwartz’ın firması, New York City’deki John F. Kennedy Memleketler arası Havaalanı’na uçarken yaralandığını sav eden Roberto Mata ismine Kolombiyalı havayolu şirketi Avianca’ya dava açıyor. Havayolu yakın vakitte bir federal yargıçtan davayı reddetmesini istediğinde, Mata’nın avukatları davanın neden devam etmesi gerektiğini savunan 10 sayfalık bir özet sundu. Evrakta, “Varghese – China Southern Airlines”, “MartinezDelta Airlines” ve “Miller – United Airlines” dahil olmak üzere yarım düzineden fazla mahkeme kararına atıfta bulunuldu. Ne yazık ki ilgili herkes için, brifingi okuyan hiç kimse Mata’nın avukatları tarafından alıntılanan mahkeme kararlarından rastgele birini bulamadı. Neden? Zira ChatGPT hepsini uydurmuştu.

Müvekkilini ChatGPT ile savunan avukat sıkıntı durumda kaldı

Perşembe günü verdiği bir yeminli sözde Schwartz, chatbot’u davayla ilgili araştırmasını “tamamlamak” için kullandığını söyledi. Schwartz, “ChatGPT’nin içeriğinin yanlış olma mümkünlüğünün farkında olmadığını” yazdı. Hatta ChatGPT’ye bahsettiği davaların gerçek olup olmadığını sorduğunu gösteren ekran manzaralarını paylaştı. Program, kararların Westlaw ve LexisNexis dahil olmak üzere “saygın yasal veritabanlarında” bulunabileceğini sav ederek gerçek oldukları cevabını verdi.

Schwartz, ChatGPT’yi kullanmaktan “çok pişman olduğunu” ve “bunun gerçekliğini kesin olarak doğrulamadan gelecekte asla yapmayacağını” söyledi. Davaya bakan yargıç, Schwartz’ın hareketlerinin yarattığı “benzeri görülmemiş durum” için muhtemel yaptırımları tartışmak üzere 8 Haziran’da bir duruşma yapılmasını emretti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar