Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaBilimNASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin'i seçti

NASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin’i seçti

Boeing, Lockheed Martin ve Draper, NASA projesinde yer alanlar ortasında yer alıyor. NASA mükafatı 3,4 milyar dolar bedelinde ve Blue Origin, duyuru etkinliğinde bu sayının “çok üzerinde” kendi başına katkıda bulunduğunu söyledi.

Bir Orion kapsül uçuşu, dört astronotla Ay’a gidecek ve burada mürettebat üyelerinden ikisi, ayın güney kutbuna inmek için Gateway uzay istasyonuna kenetlenmiş bir Blue Origin iniş aracını kullanacak. Öteki astronotlar Ağ Geçidi ile ilgilenirken onlar ay yürüyüşleri, gezici operasyonlar ve bilim deneyleri yürüterek bir hafta geçirecekler.

NASA, Artemis V Moon iniş sistemini inşa etmek için Blue Origin’i seçti

NASA, birinci (Artemis III) ve ikinci (Artemis IV) insan inişleri için SpaceX’in Yıldız Gemisini seçti bile. Ajans, geçen yıl hem dayanak sağlamak hem de rekabeti artırmak için ikinci iniş tekliflerini kabul edeceğini söyledi. Blue Origin, geçen aralık ayında öteki bir ay kontratı için teklif verdi. Şirket, SpaceX’in kazanmasına itiraz etti ve mukaveleyi verirken güvenlik kaygılarını göz gerisi ettiği savıyla NASA’ya dava açtı lakin bir federal mahkeme tezleri reddetti.

Karar Blue halihazırda bir Mars bilim görevi için bir NASA mukavelesi ve Orbital Reef uzay istasyonu için mali dayanağı olmasına karşın, Ay’a mürettebatlı bir seyahat yapma başarısı elde edemedi. Bu birebir vakitte NASA’nın, Axiom Space’in Artemis kıyafetleri üzere Dünya yörüngesinin ötesindeki vazifeleri için özel olarak geliştirilmiş teknolojiye artan inancını de vurgulamış oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar