Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaBilimNASA, Satürn'ün Enceladus uydusuna dev bir robotik yılan göndermeye hazırlanıyor

NASA, Satürn’ün Enceladus uydusuna dev bir robotik yılan göndermeye hazırlanıyor

2023 için planlanan en büyük uzay görevlerinden kimileri bize güneş sistemimizin derinlikleri hakkında daha fazla şey öğretecek. Fakat NASA‘nın elinde beklediğinizden çok daha fazlası var: NASA üretimi robotik bir yılan, Satürn’ün uydularından birinde ömür belirtisi aramak üzere sürünerek ilerleyecek.

Evet, yanlış okumadınız. NASA, robotik bir yılan ile Satürn uydusunda gezinmeyi planlıyor. Bu yılan Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) ismiyle anılıyor ve araziyi keşfetmek ve hayat izi aramak için tasarlanmış bir taşınabilir araç platformu olarak kategorileniyor. Pekala neden yılan derseniz, NASA; Satürn’ün uydusu Enceladus’un yüzeyine en uygun formun bu olduğunu sav ediyor.

Enceladus’un okyanus dünyasından esinlenen toprağına ahenk sağlayacağı düşünülen EELS, farklı arazi çeşitlerinden geçebilen uzun bir robotik yılan. Bu uydunun buzlu kabuğunun altında sıvı bir okyanus içerdiğine inanılıyor ve EELS’in gökbilimcilerin bu çeşit raporları kanıtlamasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Devasa robotik yılan, NASA’nın JPL robotik laboratuvarı tarafından tasarlanmış. Farklı segmentlerden oluşuyor ve bu segmentler, çeşitli elektronik aksamlara güç verecek ve problemsiz bir biçimde bağlantı kurmalarını sağlayacak hem tahrik hem de çalıştırma düzenekleri içeriyor.

NASA, EELS ile Enceladus’ta ömür delili bulabilecek mi bilinmez, lakin robotun epeyce farklı olduğu aşikar. Çabucak aşağıdaki görüntüde EELS’i daha yakından görebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar