Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilNVIDIA, MediaTek ile Akıllı Telefon GPU’su Geliştiriyor Olabilir

NVIDIA, MediaTek ile Akıllı Telefon GPU’su Geliştiriyor Olabilir

NVIDIA’nın bu kere MediaTek ile iş birliği gerçekleştirerek taşınabilir aygıt pazarına geri dönebileceği tez ediliyor. İsimsiz kaynaklara atıfta bulunan DigiTimes, iki şirketin hem akıllı telefon hem de Windows ARM tabanlı yonga setleri üzerinde birlikte çalıştığını argüman ediyor. MediaTek’in bir sonraki amiral gemisi taşınabilir işlemcisine bir NVIDIA GPU eklemeyi hedeflediğini ve bu çipi 2024 üzere erken bir tarihte görebileceğimiz de bilgiler ortasında.

DigiTimes ayrıyeten, MediaTek ve NVIDIA’nın Windows ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar için bir çip yapmak için çalıştığını tez ediyor fakat yeniden de bu donanım özellikleriyle ilgili detaylardan bahsedilmemiş. Ek olarak, bu eserin ne vakit piyasaya çıkacağına dair bir bilgi de yok.

NVIDIA daha evvel Tegra markası altında kendi taşınabilir çiplerini geliştirmişti. Birinci olarak bu, Microsoft’un Zune HD medya oynatıcısı üzere aygıtlar için kullanıldı ve daha sonra kimi Android tabletler ve Chromebook’larla birlikte Microsoft’un birinci Surface RT aygıtı üzere tabletler için kullanıldı. Öte yandan şirket, bu alanda Qualcomm ve MediaTek tarafından üretilen eserlerle asla rekabet edemedi. Son Tegra tabanlı çip ise NVIDIA’nın kendi medya akış aygıtı Shield‘da kullanıldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar