Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimNVIDIA'nın bir sonraki DGX muhteşem bilgisayarı büsbütün yapay zeka ile ilgili

NVIDIA’nın bir sonraki DGX muhteşem bilgisayarı büsbütün yapay zeka ile ilgili

Sektörün açıkça nereye gittiği göz önüne alındığında, DGX GH200’ün büyük ölçüde şirketlerin üretken yapay zeka modelleri geliştirmesine yardımcı olmakla ilgili olması şaşırtan değil.

Süper bilgisayar, 256 GH200 Grace Hopper muhteşem çipinin tek bir GPU üzere hareket etmesini sağlamak için yeni bir NVLink Anahtar Sistemi kullanıyor (çiplerin her biri, Arm tabanlı bir Grace CPU’ya ve bir H100 Tensor Core GPU’ya sahip). NVIDIA’ya nazaran bu, DGX GH200’ün 1 exaflop performans sunmasına ve 144 terabayt paylaşılan belleğe sahip olmasına imkan tanıyacak. Şirket, tek bir DGX A100 sisteminde bulabileceğinizden yaklaşık 500 kat daha fazla bellek olduğunu söylüyor.

NVIDIA’nın bir sonraki DGX üstün bilgisayarı büsbütün yapay zeka ile ilgili

Karşılaştırma için, En Yeterli 500 harika bilgisayar sıralamasında Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki Frontier, Linmark kıyaslamasında yaklaşık 1,2 exaflop performansa ulaşan bilinen tek exascale sistemi olarak listeleniyor. Bu, ikinci sıradaki sistem olan Japon Fugaku’nun en yüksek performansının iki katından fazla.

Aslında NVIDIA, gezegendeki bilinen en güçlü sistemin yanında durabilecek bir üstün bilgisayar geliştirdiğini sav ediyor (Meta da büsbütün inşa edildiğinde dünyanın en süratli yapay zeka muhteşem bilgisayarı olacağını argüman ettiği bir muhteşem bilgisayar inşa ediyor). NVIDIA, DGX GH200 mimarisinin evvelki kuşağa nazaran 10 kat daha fazla bant genişliği sunduğunu ve “tek bir GPU’yu programlamanın kolaylığıyla devasa bir yapay zeka muhteşem bilgisayarın gücünü sağladığını” söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar