Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilimÖğrenciler yaşadı, yaz tatili 4 aya uzatıldı! Okullar Ekim’de açılacak!

Öğrenciler yaşadı, yaz tatili 4 aya uzatıldı! Okullar Ekim’de açılacak!

Modern çağda eğitim tarafındaki anlayış da büyük ölçüde değişmiş durumda. Artık insanlık yapay zeka, farklı gezegenlerde kolonileşme ve insanların yerine çalışacak robotları konuşur duruma geldi. Yani bilim kurgu sinemalarında şahit olduğumuz o ütopik sahneler artık çok da uzakta değil. Hal bu türlü olunca eğitim tarafında da esaslı değişikliklerin yapılması zarurî hale geldi.

Pek çok ülke artık olağan derslerin yanında yapay zeka ve kodlama üzere dersleri de müfredata koydu. Bunun yanında öğrencilerin toplumsallaşabilmesi ismine ders müddetleri kısaltılarak, tatil mühletleri uzatıldı. Hali hazırda eğitim kalitesi açısından dünyanın 1 numarası olan Finlandiya’da günlük ders müddeti sadece 4 saat. Evet yanlış okumadınız 4 saat.

Öğrenciler yaşadı, yaz tatili 4 aya uzatıldı! Okullar Ekim’de açılacak!

Avrupa da yavaş yavaş bu sistemi benimsemeye başladı. Finlandiya’nın bu sene yürürlüğe soktuğu yeni yönetmelik ise okulların tatil müddetini uzatarak öğrencilerin toplumsallaşmasına katkıda bulunabilmek.

Avrupa’dan 3 ülke de bu sistemi çabucak kopyalayarak uygulamaya koydu. Pekala ya Türkiye? Türkiye genel olarak eğitim tarafında batıdan beslenen bir ülke. Bu açıdan bakıldığında gecikmeli de olsa misal bir sistem Türkiye’de de uygulanacaktır. Yani yaz tatilinin müddeti uzayacaktır. Üstelik bu sistemin uygulanmasına Türkiye’nin mevsim yapısı çok uygun. Tahminen de yeni gelecek olan MEB Bakanı çabucak bu muştuyu verebilir.

Peki sizce bu sistemin gelmesi nasıl olurdu? Yani tatilin uzaması öğrenciler açısından olumlu mu olurdu yoksa olumsuz mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar