Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimOyun Oynamanın Zekâyı Geliştirdiği Keşfedildi

Oyun Oynamanın Zekâyı Geliştirdiği Keşfedildi

Hepimizin bildiği gibi hız kesmeden devam eden teknolojik gelişmeler, oyun sektörünün ciddi bir şekilde gelişmesine ve daha fazla insanın video oyunları oynamasına neden oluyor. Ekran başında saatlerce zaman geçirilmesine neden olan bu durumun insan sağlığı üzerindeki etkileri de sürekli tartışılıyor.

Uzun süre oyun oynamak ve ekran başında uzun süre harcamanın; göz problemlerine, uyku sorunlarına, boyun ve bel sıkıntılarına sebep olduğu bilinen bir gerçek. Ancak geçtiğimiz haftalarda Nature üzerinden yayımlanan yeni bir çalışma, bu konuda ilginç verileri ortaya koyarak oyun oynamanın yararlı olabileceğini gösterdi.

Video oyunu oynamak çocukları ‘daha zeki’ yapıyor

İnanç Can Çekmez: Oyun Oynamanın Zekâyı Geliştirdiği Keşfedildi 1

ABD’deki 9.800 çocuk üzerinde yürütülen bir çalışma, bu çocukların zekâlarını inceledi. Avrupa’daki farklı üniversitelerde görev yapan araştırmacılar, video oyunlarının çocukların zekâsı üzerinde dijital ortamlarda sosyalleşmek için harcadıkları zamandan daha fazla etki gösterdiğini ifade etti. Çalışmanın yazarları, “İki yıllık inceleme sonunda oyun oynamanın zekâyı olumlu etkilediği görüldü” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, çalışmalarının önemli bir unsurunun genetik ve sosyoekonomik faktörler olduğunu aktararak önceki çalışmalara dikkat çekti. Yapılan açıklamalarda, önceki araştırmalarda çelişkili sonuçlar çıkmasının bu faktörlere yoğunlaşılmamasından kaynaklandığı aktarıldı: “Araştırmaların çok azı bu konularda sosyoekonomik durumları hesaba katarken hiçbiri genetik etkileri kontrol etmedi. Bu, zekâ ve diğer bilişsel yeteneklerin kalıtsal olmasından dolayı oldukça önemlidir”

Daha da açacak olursak araştırma, iki yılın ardından elde edilen verilerle ekran başında harcanan sürenin bilişsel yeteneklerde negatif bir etkisi olmadığını gösterdi. Aksine, video oyunlarını oynayan çocukların IQ’sunda küçük ama kalıcı bir gelişme yaşandığı görüldü. Son olarak dijital ortamlarda video izlemenin de zekâ üzerinde olumlu etkilerinin olabileceği araştırmacılar tarafından belirtildi.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar