Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaMobilSamsung sonunda başarmış olabilir mi?

Samsung sonunda başarmış olabilir mi?

2024’te Galaxy S24 serisi ile Exynos yonga setlerinin geri döneceği bildiriliyor. Tüm bölgelerde bu yeni çipe sahip olmayacak olsa da, büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşması bekleniyor. Daha evvelki duyumlar, S24 modellerinin Exynos 2400 tarafından destekleneceğini, bu da yeni Xclipse 940 GPU ile donatılmış 10 çekirdekli bir yonga seti olduğunu belirtiyordu. Artık bu işlemci, Snapdragon 8 Gen 2’den daha uygun bir GPU puanı ile bir benchmark platformunda ortaya çıktı. İşte ayrıntılar.

Duyumcu @Tech_Reve yakın vakitte, Exynos 2400 yongasının performansını Powerboard 4.0 benchmarkları kullanarak Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2 ile karşılaştıran iki ekran görüntüsü paylaştı. GPU karşılaştırmasında, AMD ile işbirliği içinde geliştirilen Xclipse 940 GPU, Snapdragon 8 Gen 2’de bulunan Adreno 740’a nazaran biraz daha düşük bir puan aldı. Xclipse 940, 1080p çözünürlükte 1.656 puan elde ederken, Snapdragon 8 Gen 2’nin Adreno 740’ı tıpkı çözünürlükte ortalama 1.561 puan aldı.

Samsung sonunda başarmış olabilir mi?

Bu tam olarak yeterli bir haber değil, zira Exynos 2400, artık bir yaşında olan Snapdragon 8 Gen 2’yi fakat geçebildi. Şayet karşılaştırma yaklaşan Snapdragon 8 Gen 3 ile yapılsaydı bu farkı muhtemelen göremezdik. Lakin ne Galaxy S24 ne de Exynos 2400 şimdi resmi olarak duyurulmadığı için Samsung’a kuşku yararını tanımalıyız.

Daha evvelki söylentilere nazaran, yeni Exynos yonga seti 10 çekirdekli bir CPU ile gelecek ve 1+2+3+4 çekirdek mimarisine sahip olacak. Tek Cortex-X4 çekirdeği 3.10GHz’de, iki Cortex-A720 çekirdeği 2.9GHz’de ve üç Cortex-A720 çekirdeği 2.6GHz’de çalışacak. Kalan dört Cortex-A520 çekirdeği 1.8GHz’de çalışacak. Tüm çekirdekler ARMv9 mimarisine dayanıyor olacak.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar