Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaMobilSamsung'dan gelen son dakika bilgileri herkesi şaşırttı

Samsung’dan gelen son dakika bilgileri herkesi şaşırttı

Samsung, son üç yıldır AMD ile taşınabilir GPU’lar geliştirmek için Exynos işlemcileri üzerinde çalışıyordu. Bu işbirliğinin birinci sonucu olan Exynos 2200, Samsung Xclipse GPU’yu içeriyordu. Bu GPU, AMD’nin RDNA 2 mimarisine dayanarak Galaxy S22 serisinde kullanıldı.

2023’ün Nisan ayında Samsung ve AMD, daha fazla akıllı telefona yüksek kaliteli grafikler getirmeye devam etmek için birlikte çalışacaklarını duyurdular. Lakin yeni bir söylenti, Samsung’un AMD ile olan işbirliğini sonlandırma eşiğinde olabileceğini öne sürüyor.

Bu söylentiye nazaran, Samsung’un Sistem LSI takımı, AMD’ye bağlı kalmak yerine kendi içinde taşınabilir GPU’lar geliştirmeyi düşünüyor. Bu, Samsung’un, taşınabilir oyunlar ve öbür grafik ağır uygulamalar için kritik olan grafik işlemci tasarımı üzerinde tam denetim sahibi olmasını sağlar.

Samsung’dan gelen son dakika bilgileri herkesi şaşırttı

Eğer bu sızıntı doğruysa, gelecekteki Exynos işlemciler, AMD mimarisi yerine bir Samsung GPU ile donatılabilir. Bu, AMD’nin son yıllarda pazar hissesini artırmasının akabinde taşınabilir GPU pazarında kıymetli bir tesir yaratabilir.

Samsung’un, bir sonraki kuşak Exynos 2400 işlemcisini 2024’te piyasaya sürmesi bekleniyor. Sızıntılara nazaran, Exynos 2400, geliştirilmiş bir AMD tabanlı GPU’yu kullanacak. Lakin Samsung-AMD işbirliğinin uzun vadeli perspektifi belirsizliğini koruyor.

Samsung, AMD ile olan taşınabilir GPU için olan iştirakini sonlandırma konusundaki söylentilere şimdi ne bir onay verdi ne de yalanladı. Fakat bu, Samsung’un üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmayı ve tedarik zinciri üzerinde daha fazla denetim sahibi olmayı hedeflediğine dair bir işaret olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar