Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaMobilSamsung'un taşınabilir pazara hükmedecek yeni silahı ortaya çıktı

Samsung’un taşınabilir pazara hükmedecek yeni silahı ortaya çıktı

Samsung, yüksek performanslı bilgi süreç aygıtları ve sunucular için özel olarak tasarlanmış, CXL 2.0 standardına sahip 128GB DRAM yonga setini piyasaya sürdü. Bu, dünyanın birinci bu çeşit DRAM eseri olma özelliğini taşıyor. Güney Kore merkezli şirket, bu yeni standardı geliştirme sürecinde Intel ile birlikte çalıştı ve yeni DRAM, Intel Xeon platformuyla uyumlu.

Samsung, 2022’nin ortalarında dünyanın birinci CXL 1.1 DRAM eserini tanıttı ve yeni DRAM, bu teknoloji üzerine kuruldu. Yeni eser, data transfer bant genişliği olarak 35Gbps’ye kadar dayanak sağlayabilen PCIe 5.0 standardını (x8 çizgisi üzerinden) kullanıyor. Ayrıyeten, yeni CXL standardı artık bellek havuzlamayı da destekliyor. Bu özellik, bir sunucuda birden çok bellek bloğunu birleştirerek birden çok bellek havuzunun oluşturulmasını sağlar. Bu, ana bilgisayarların bellek havuzlarını ihtiyaçlarına nazaran dinamik bir formda tahsis etmesine ve bu sayede genel verimliliği artırmasına ve işletim maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.

Samsung’un taşınabilir pazara hükmedecek yeni silahı ortaya çıktı

Samsung, CXL 2.0 DRAM yonga setlerinin seri üretimine bu yılın ilerleyen periyotlarında başlayacağını ve yüksek performanslı bilgi süreç ve sunucu uygulamaları için çeşitli boyutlarda müşterilere sunulacağını belirtti. Bu yonga setleri, sunucuların ana DRAM’ine ek bant genişliği ve kapasite ekleyerek, yapay zeka (AI) ve makine öğrenme (ML) performansını hızlandırabilir.

Samsung Electronics’in Yeni İş Planlama Grubu Lider Yardımcısı Jangseok Choi, Samsung’un CXL teknolojisi konusundaki öncü rolünü vurguladı. Choi, “CXL Consortium İdare Kurulu üyesi olarak Samsung Electronics, CXL teknolojisinin gelişiminde öncü olmayı sürdürüyor. Bu çığır açan gelişme, bilgi merkezi, sunucu ve yonga seti şirketleriyle iş birlikleri aracılığıyla CXL ekosistemini daha da genişletme taahhüdümüzü vurgular.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar