Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaBilimSimpsons’ın zeki karakteri Lisa Simpson hakkında farklı tespit: Otistik olabilir mi?

Simpsons’ın zeki karakteri Lisa Simpson hakkında farklı tespit: Otistik olabilir mi?

Lisa Simpson, yani Simpsons ailesinin kızı, dünyanın en sevilen çizgi sinema karakterlerinden biri. Pekala, bu sekiz yaşındaki kız çocuğu otistik olabilir mi? Bu soru, kendisine de iki yıl evvel otizm teşhisi konan ünlü İngiliz muharrir Holly Smale tarafından gündeme getirildi. Smale, Geek Girl isimli kitabın da muharriri.

Smale, kitaplar, sinemalar ve televizyon dizilerinde otistik özellikleri fark edilmemiş pek çok karakter olduğunu düşünüyor. Smale’a nazaran, Lisa Simpson otistik olma ihtimali yüksek bir karakter. Çünkü Lisa, katı bir hakikat ve yanlış anlayışına sahip, çok zeki, pek arkadaşı olmayan ve ilgi alanlarına çok odaklanan bir kız. Lisa’nın caz müziği ve etraf mevzularına olan tutkusu da bu tezini destekliyor.

Smale, Lisa Simpson üzere otistik olduğunu düşündüğü öteki karakterleri de sıralıyor. Bunlar ortasında Amelie, Sherlock Holmes, Boo Radley, Forrest Gump ve Netflix gösterisi The Queen’s Gambit’te Anya Taylor-Joy’un canlandırdığı öksüz satranç dehası Beth Harmon var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Simpsons’ın Zeki Karakteri Lisa Simpson Hakkında Farklı Tespit: Otistik Olabilir Mi? 1 The Queen’s Gambit’te Anya Taylor-Joy’un canlandırdığı Beth Harmon.

Smale, “Fransız sineması Amelie’nin baş karakteri, dünyayı duyusal olarak deneyimleme biçiminden dünyanın farklı yerlerindeki bir gnome’un fotoğraflarını toplamaya odaklanmasına kadar otistik olabilir. Daryl Hannah’ın Splash’taki deniz kızı karakteri bile, izolasyonunda ve kendini başka herkesten farklı ve farklı hissetme biçiminde, otistik bir bayana çok benziyor” diyor.

Aynı kestirim, The IT Crowd’daki Maurice Moss ve The Girl’deki bilgisayar korsanı Lisbeth Salander için de yapılıyor..

Ulaş Utku Bozdoğan: Simpsons’ın Zeki Karakteri Lisa Simpson Hakkında Farklı Tespit: Otistik Olabilir Mi? 3 Holly Smale

Smale, bu karakterlerin varlığının otizmli bayanlar ve kızlar için kıymetli olduğunu söylüyor. Zira böylelikle kendilerini yalnız hissetmeyeceklerini ve kendilerini yansıttıkları karakterler görebileceklerini belirtiyor.

  • Bir Simpsons kısmında gizlenen latife, 30 yıl sonra birinci defa gün ışığına çıkartıldı
Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar