Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobilSnapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Qualcomm’un ünlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisine dair Güney Kore’deki ortakları ile yaptığı görüşmelere ilişkin sızan dokümanlar, bu işlemcinin iki farklı versiyonda üretileceğini gösteriyor. Bu sızan bilgiler, Güney Koreli blog gamma0burst tarafından ortaya çıktı. Qualcomm’un bu dokümanlarda yer alan bilgilere nazaran, Snapdragon 8 Gen 3, ARM’ın en yeni Cortex X4, Cortex A720 ve Cortex A520 CPU çekirdeklerini kullanacak.

Bu çipin iki farklı modelde üretileceğini öğrendiğimizde şaşkınlığımızı gizleyemedik. Birinci model TSMC’nin 4nm N4P süreci ile üretilecekken, başka model ise TSMC’nin 3nm N3E süreci ile üretilecek. Bu, 2024 yılında piyasaya sürülecek Android amiral gemisi telefonlarda çeşitlilik ve farklılık olacağı manasına geliyor.

Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Geçmişi hatırladığımızda, Qualcomm son olarak Snapdragon 8 Gen 1 ve Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcileri ile benzeri bir adım atmıştı. Snapdragon 8 Gen 1 Samsung’un 4nm süreci ile üretilirken, ısınma meselelerine yol açmış ve güç verimliliği düşük bulunmuştu. Daha sonra piyasaya sürülen Snapdragon 8+ Gen 1 modeli ise TSMC’nin 4nm süreci ile üretilmiş ve bu model, güç verimliliğinde %30’luk bir artış sağlamıştı.

Yeni Snapdragon 8 Gen 3‘ün iki modelinin de birebir CPU kombinasyonunu kullanacağını biliyoruz. Lakin, üretim süreçlerinin farklı olması nedeniyle performans ve güç verimliliği ortasındaki farkları merakla bekliyoruz. Qualcomm, bu işlemciyi 2023 yılında Hawaii’de düzenlenecek Snapdragon Tepesi’nde tanıtacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar