Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaMobilSpeedtest’in 2023 1. çeyrek raporu açıklandı: Birinci değişmedi!

Speedtest’in 2023 1. çeyrek raporu açıklandı: Birinci değişmedi!

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 1 Bağımsız sürat testi platformu Speedtest, 2023 yılının birinci çeyreğini kapsayan sürat raporunu yayınladı. Kullanıcıların yaptığı sürat testlerine nazaran en süratli internet servis sağlayıcıları aşikâr oldu. TurkNet, 2 yıldır olduğu üzere bu raporda da en süratli operatör oldu.

Türkiye 110. sıraya geriledi

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 3 Mart ayı datalarına nazaran Türkiye’nin ortalama indirme suratı 33,32 Mbps, ortalama upload suratı 6,83 Mbps ve ortalama gecikme bedeli 9 ms olarak kayıtlara geçti. Türkiye, sürat sıralamasında üç sıra daha kaybederek dünya genelinde 110. sıraya geriledi.

İndirme hızı

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 5 Birinci çeyrek verilene baktığımızda en yüksek indirme (download) suratı sunan operatörün TurkNet olduğu görülüyor. TurkNet kullanıcıları ortalama 58,85 Mbps download suratı elde etti. TurkNet, Speedtest’ten Fastest Fixed Network 2022 mükafatını kazanmıştı. 1.000 Mbps’ye varan TurkNet, Gigafiber internet sayesinde Türkiye’nin sürat ortalamasını üste taşıyor.TurkNet’in akabinde 41,18 Mbps ile Türksat ve 34,00 Mbps ile Turkcell geliyor.

Gecikme değeri

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 7 Gecikme bedellerinde 15 ms ile en güzel sonucu TurkNet verirken Turkcell, Türk Telekom ve Türksat 21 Mbps ile takip etti. Vodafone ise 33 ms ile son sırada yer aldı.

Tutarlılık (Consistency)

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 9 Tutarlık (Consistency) ismindeki paha, sürat testlerinin yüzde kaçında en az 25 Mbps download ve 3 Mbps upload suratı elde edildiğini gösteriyor. TurkNet kullanıcılarının yaptığı sürat testlerinin yüzde 79,3’ünde 25 Mbps download ve 3 Mbps upload suratının üstünde sonuçlar elde edildi. Türk Telekom ise yüzde 50,9 ile en düşük Fiyatlık (Consistency) kıymetine sahip oldu.

En süratli şehirler

Ulaş Utku Bozdoğan: Speedtest’in 2023 1. Çeyrek Raporu Açıklandı: Birinci Değişmedi! 11 Sürat testlerinde en süratli kent İstanbul olarak tespit edildi. İstanbul’daki kullanıcılar 37,58 Mbps download ve 7,14 Mbps upload ortalaması elde etti. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Bursa takip etti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar