Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaMobilYenilenmiş Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Markalar

Yenilenmiş Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Markalar

Popüler pazar araştırma şirketlerinden Counterpoint, akıllı telefonlarla ilgili dikkat çekici bir araştırma yaptı. Geçtiğimiz yılın boyunca satılan yenilenmiş akıllı telefonlar üzerinden yapılan araştırma, tüketicilerin bu kategorideki bir numaralı tercihlerinin iPhone olduğunu gözler önüne serdi. Öyle ki ikinci elde satılan her iki telefondan neredeyse biri, yenilenmiş bir iPhone’du. Gelin bu araştırmaya yakından bakalım.

Yapılan araştırmaya göre yenilenmiş akıllı telefon satışları, yıllık bazda yüzde 5‘lik artış gösterdi. Üstelik Çin’deki ikinci el yenilenmiş telefon satışları yüzde 17 düşmesine rağmen böyle bir durum yaşandı. Counterpoint, COVID-19’un Çin’deki etkileri yeniden artmamış olsaydı yenilenmiş telefon satışlarının çok daha yüksek oranda olacağını ifade ediyor.

Yenilenmiş telefon kategorisinde en çok tercih edilen markalar:

Şinasi Kaya: Yenilenmiş Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Markalar 1

  • Apple: %49 pay
  • Samsung: %26 pay
  • vivo – OPPO: %3 pay
  • Huawei: %2 pay
  • Diğer: %17 pay

Yapılan araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan Counterpoint, Apple’ın yenilenmiş telefon pazarında en hızlı büyüyen marka olduğunu açıkladı. Yenilenmiş telefon pazarında Android kullanıcılarının belirli bir bölümünün iOS’a kaydığını söyleyen yetkililer, Samsung’un yıllık bazdaki yüzde 2’lik pazar payı kaybının buna bağlı olduğunu söylüyorlar. Tüketicilerin, yenilenmiş akıllı telefon satın alırken daha çok amiral gemisi statüsündeki modellere yöneldikleri de açıklandı.

5G standart hale geliyor!

Şinasi Kaya: Yenilenmiş Telefonlarda En Çok Tercih Edilen Markalar 3

Counterpoint’in araştırması, yenilenmiş akıllı telefon pazarının yavaş yavaş 5G’ye döndüğünü ortaya koydu. Zira geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirilen tüm yenilenmiş telefon satışlarının yüzde 13’lük bölümünü 5G destekli modeller oluşturdu. Araştırmacılara göre 2023 yılında, bu oranın katbekat arttığına şahitlik edeceğiz.

Peki “yenilenmiş telefon” tam olarak ne demek?

Webtekno’nun yenilenmiş telefon deneyimini izlemek isterseniz:

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar