Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok’a tarihi ceza: Neredeyse yarım milyar dolar!

TikTok’a tarihi ceza: Neredeyse yarım milyar dolar!

TikTok, genç kullanıcılarının şahsî datalarını nasıl yönettiği konusunda tenkitlere maruz kaldı. Bilhassa 13 ile 17 yaş arasındaki gençlerin dataları, platform tarafından varsayılan olarak “herkese açık” formunda belirlendi. Bu ayar, Duet ve Stitch üzere özellikler için opt-in tedbirlerinin eksikliğiyle birlikte genç kullanıcıları potansiyel risklere maruz bıraktı. Ayrıyeten, TikTok platformu, çocuk hesaplarını yetişkin hesaplarıyla doğrulama olmadan eşleştirdi, bu da genç kullanıcıların güvenliğini daha da tehlikeye attı.

Bu durum, gençlerin çevrimiçi faaliyetlerinin sonuçlarını tam olarak anlamayabileceği bir nüfus olan gençlerin çevrimiçi güvenliği hakkında daha geniş soruları gündeme getiriyor. TikTok’a verilen cezalar, tüm toplumsal medya platformlarına genç kullanıcıları daha yeterli müdafaa bildirisini güçlü bir formda gönderiyor. Yetişkin kullanıcıları ilgilendiren evvelki hadiselerin tersine, buradaki odak noktası gençlerin güvenliği.

TikTok’a tarihi ceza: Neredeyse yarım milyar dolar!

İrlanda Data Müdafaa Kurulu, 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik TikTok uygulamalarını bilhassa incelemedi, lakin genel olarak dijital dünyada gençler için inançlı tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Bu, yalnızca TikTok’un değil, tüm çevrimiçi platformların genç kullanıcıları için daha güçlü güvenlik tedbirleri alması gerektiğini gösteriyor.

Bu olay, TikTok’un GDPR kurallarını ihlal ettiği için 345 milyon Euro para cezasına çarptırılmasının akabinde geldi. Bu ceza, TikTok’un misal nedenlerle UK Bilgi Komiseri Ofisi tarafından 12.7 milyon pound para cezasına çarptırılmasından birkaç ay sonra geldi. Bu durum, TikTok’un genç kullanıcılarının datalarını nasıl kullandığı hakkında önemli sıkıntılara işaret ediyor ve öteki toplumsal medya platformlarını da etkileyebilir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar