Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaOtomobilTürkiye'de Otomotiv Sektörü, 8 Yıl Sonra İlk Kez Açık Verdi: Milyarlarca Dolar...

Türkiye’de Otomotiv Sektörü, 8 Yıl Sonra İlk Kez Açık Verdi: Milyarlarca Dolar Zarardayız!

Türkiye’de otomotiv sektörü son birkaç yıldır en ilginç döneminden geçti. Bir dönem araba bulamaz hale geldik. Hal böyle olunca kelimenin tam anlamıyla karaborsa ortamı oluştu. Kapanın elinde kalan arabalar, yatırım aracı haline geldi. Hoş, şimdilerde bu durum geride kaldı ancak geçmişte yaşananlar, günümüzde etkilerini sürdürmeye devam ediyor

EBS Danışmanlık’ın “Otomotiv Sektörü Dış Ticaret” verilerini derleyen Emre Özpeynirci, Türkiye’nin yıllar sonra dış ticaret açığı verdiğini söyledi. Bu durum, daha önce en son 2015 yılında yaşanmıştı. Sektör, yapılan çalışmalar ile 2015’ten beri fazla veriyordu. Yapılan analizlere göre Türkiye’nin otomotiv kaynaklı dış ticaret açığı, 3 milyar doları aştı. Özpeynirci’ye göre bunun bir numaralı nedeni Türkiye’deki vergi düzenlemeleri.

Yerli üretimdeki ÖTV oranları bile yükselince, ithal ettik

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye'De Otomotiv Sektörü, 8 Yıl Sonra İlk Kez Açık Verdi: Milyarlarca Dolar Zarardayız! 1

Türkiye’deki mevcut ÖTV düzenlemeleri, gelen zamlar nedeniyle aslında işlevsiz hale geldi. Şöyle ki bir otomobil için normalde en düşük ÖTV dilimi yüzde 45. Ancak fiyatların yükselmesi, tüm otomobillerin yüzde 80 ÖTV kategorisine girmesine neden oldu. Hal böyle olunca vatandaş, yerli üretim yerine ithallere yöneldi. Bu çok normal çünkü yerlinin bir cazibesi kalmadı. İşte tüm bunlar, dış ticaret açığı olarak geri döndü.

Emre Özpeynirci’nin paylaştığı rakamlara göre yılın ilk 7 ayı için ihracat, yüzde 22,99 artışla 6.3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde gerçekleştirilen ithalat ise yüzde 149,05 artışla 9.3 milyar dolar oldu. Özpeynirci’ye göre ağustos ayı verileri de eklendiğinde, açık 4 milyar doları aşacak.

Alman, İspanyol ve Çinli otomobiller sektörü bu noktaya getirdi

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye'De Otomotiv Sektörü, 8 Yıl Sonra İlk Kez Açık Verdi: Milyarlarca Dolar Zarardayız! 3

Derlenen veriler, otomotiv sektöründe yaşanan cari açığın temel nedeninin Almanya, İspanya ve Çin olduğunu gözler önüne serdi. Öyle ki Çin’e tek bir ihracat bile yapmadık. Buna karşın ithalat, 447 milyon dolar olarak karşımıza çıktı. Almanya’dan yapılan ithalat yüzde 147,95, İspanya’dan yapılan ithalat ise yüzde 160 artış gösterirken, söz konusu ülkelere yaptığımız ihracatlar iç açıcı değil. Hatta Almanya’ya yönelik ihracatımızda düşüş de oldu…

Türkiye’de en çok satılan otomobiller:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar