Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaBilimTürkiye'de Covid-19 tedavi ilacı kullanılmaya başlandı

Türkiye’de Covid-19 tedavi ilacı kullanılmaya başlandı

Şinasi Kaya: Türkiye'De Covid-19 Tedavi Ilacı Kullanılmaya Başlandı 1

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması paylaştı. Bakan Koca, Amerikan ilaç firması Merck tarafından geliştirilen Molnupiravir isimli Covid-19 tedavi hapının kullanımına başlandığını açıkladı. Ayrıca önümüzdeki iki haftada vaka sayısında düşüş beklendiği duyuruldu.

BioNTech’in BioNTainer isimli aşı üretim konteynerleri tanıtıldı

21 sa. önce eklendi

Molnupiravir ilacı, 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış Covid-19 hastalarına ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı. Bakan Koca, bu ilacın etkili olabilmesi için erken aşamada kullanımına başlanmasını önemliği olduğunu ve bu nedenle Covid-19 şüphesi bulunanların hemen test olması gerektiğini söyledi.

Bakan Koca konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımına başlanmıştır. 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımıza Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır. Salgının en çok etkilediği 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın korunması salgın yönetiminin en büyük önceliğidir. Yeni ilacın kullanımı ve hatırlatma dozu aşılarının yapılması kayıplarımızı önemli ölçüde azaltacaktır. Vatandaşlarımız hafif başlayan ve seyreden hastalığı nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırabilmektedirler. Belirti tespit edildiğinde özellikle büyüklerimiz vakit geçirmeden test numunesi vermelidir. Molnupiravir etken maddeli ilacın kullanımına erken başlanması tedavi başarısını çok önemli ölçüde artırmaktadır. Testin hemen yapılması ve ilacın erken dönemde başlanması büyüklerimiz açısından kritik önemdedir.”.

Bakan Koca’nın açıklamalarının tamamı şöyle:

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Sağlık Haberleri
  • Molnupiravir Covid-19 ilacı Türkiye’de kullanılmaya başlandı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar