Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimUkrayna'nın Dron vuran tüfeği, Rus dronlarını çaresiz durumda bırakıyor

Ukrayna’nın Dron vuran tüfeği, Rus dronlarını çaresiz durumda bırakıyor

Antidron KVS G-6 olarak adlandırılan dron tüfeği, savaş sırasında iki kez Rus bombardımanına maruz kalan batı Ukrayna bölgesindeki Ivano-Frankivsk’te Kvertus Technology tarafından üretildi. Diğer drone düşürme ekipmanları gibi, dronun kontrolünü kesintiye uğratmak için radyo sinyallerini kullanıyor, onları uzaktan devre dışı bırakıyor ve bildirildiğine göre, 3,5 km menzile sahip.

Kvertus’un teknoloji direktörü Yaroslav Filimonov, “Drona zarar vermiyoruz. İletişim koptuğu için koordinasyonunu kaybediyor ve nereye gideceğini bilemiyor. Yere iniyor veya kontrol edilemediği için rüzgar tarafından sürüklenebiliyor. Düşen insansız hava araçları zarar görmediği için, Ukraynalı askerler onları kurtarıp istihbarat elde edebiliyor” diyor.

Filimonov, silahın basit nişan al ve ateş et tasarımının “stresli bir durumda bile” kullanımı kolay hale getirildiğini söyledi. Tüfeğin tüm bileşenleri plastik bir kasanın içinde ve şarjöre benzer bir şekilde takılan bir pil kullanıyor. Silah, 2,4GHz ve 5GHz uzaktan kumanda ve video iletimini, GPS L2 (ve L1) ve GLONASS sinyallerini bozabiliyor.

Kvertus, Rus işgalinin başlangıcından bu yana seksen KVS G-6 üretildiğini ve 100’den fazla siparişin verildiğini söyledi. Filimonov, siparişlerin çoğunun gönüllü kuruluşlardan, bağışçılardan ve savaşan askeri birlikler için cihazlarımızı satın alan işletmelerden geldiğini açıkladı.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar