Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaBilimVirgin Galactic'in birinci özel yolcu uzay uçuşu 10 Ağustos'ta başlayacak

Virgin Galactic’in birinci özel yolcu uzay uçuşu 10 Ağustos’ta başlayacak

Virgin, seyahata katılacak herkesin isimlerini şimdi açıklamadı lakin her zamanki mürettebatın yanında üç yolcu olacak. Canlı yayın şirketin web sitesinden izlenebilecek.

İlk ticari uçuş olan Galactic 01, haziran sonunda uçmuştu. Bununla birlikte, üç yolcu da mikro yerçekimi çalışmaları yürüten İtalyan hükümeti çalışanlarıydı (ikisi Hava Kuvvetlerinden ve bir araştırma kurulu üyesi). 02’nin sivil mürettebatının ne yapacağı muhakkak olmasa da bu sefer turist olabilirler.

Firma, evvelki yıllardaki sayısız gecikmenin akabinde son aylarda faaliyetlerini hızlandırıyor. Galactic 02, Virgin’in rastgele bir çeşitten yedinci uzay uçuşu olsa da, 2023’te üçüncü olacak. Şirket, uçuşların “düzenli bir temposu” oluşturduğunu söylüyor ve bu seyahat planlandığı üzere giderse, bunların nispeten rutin hale gelmesi beklenebilir.

Meral Erden: Virgin Galactic'In Birinci Özel Yolcu Uzay Uçuşu 10 Ağustos'Ta Başlayacak 1

Virgin Galactic’in birinci özel yolcu uzay uçuşu 10 Ağustos’ta başlayacak

Bu seyahatler şirketin mali durumu için epey değerli. Virgin yıllarca ziyanla çalıştı ve 2022’de 500 milyon dolardan fazla kaybetti. İşletme, bilet başına 450.000 dolar bile alsa bu kayıpları yakın vakitte telafi edemeyecek.

Blue Origin ve SpaceX, şimdiden sivilleri uzaya uçurdu ve Virgin, 50 milden daha yüksek irtifalarda uçuyor. Lakin, turistler için tertipli lansman programları oluşturmadılar. SpaceX’in Ay seyahatleri, şirket Starship’i test etmeyi bitirene kadar gerçekleşmeyecek ve Blue Origin, 2022’deki bir roket arızasının akabinde uçuşlarına devam etmeyi bekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar