Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYazılımYapay zeka fikrimizi bile okuyabilecek!

Yapay zeka fikrimizi bile okuyabilecek!

Yapay zeka teknolojileri, son yıllarda süratle gelişerek pek çok farklı kesimde kullanılmaya başlandı. Bu teknolojilerin sağladığı yararlar ve ortaya koyduğu performans, giderek daha fazla insanın ilgisini çekiyor. Yapay zekaların insan zihnini okuyabilen bir sistem geliştirildiği de son devirlerde sıkça gündeme geliyor.

ABD’deki Teksas Üniversitesi araştırmacıları, ChatGPT gibisi bir yapay zeka sistemi kullanarak insan zihnini okuyabilen bir sistem geliştirdi. Bu sistemin performansı değerlendirildiğinde, yapay zekanın insan fikirlerini büyük oranda okuyabildiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, yapay zeka sisteminin yüzde 90 oranında yanlışsız iddialar yaptığını belirtti.

Yapay zeka niyetimizi bile okuyabilecek!

Araştırma takımında yer alan Dr. Keith Frankish, yapay zeka teknolojilerinin insan kanılarını manaya konusunda değerli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Frankish, yapay zekaların bu alandaki gelişmelerinin gelecekte insan psikolojisini daha düzgün anlamamıza yardımcı olabileceğini tabir etti.

Ancak yapay zekaların insan fikirlerini okuyabilme yetenekleri hakkında birtakım tasalar de bulunuyor. Birtakım beşerler, bu teknolojilerin mahremiyet ihlallerine neden olabileceğinden ve ferdî dataların berbata kullanımına yol açabileceğinden telaş ediyor.

Yapay zeka teknolojilerinin ilerleyen periyotlarda insan zihnini okuma konusunda daha fazla gelişme kaydedeceği beklenen. Fakat bu teknolojilerin kullanımı konusunda da dikkatli olunması gerektiği unutulmamalı. Yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı konusunda etik kuralların belirlenmesi ve bu kurallara uyulması gerekiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar