Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımYapay zeka, klavye tuş sesinden şifrelerinizi çalabilir!

Yapay zeka, klavye tuş sesinden şifrelerinizi çalabilir!

Teknolojik ilerlemeler, yapay zeka konusunda da büyük adımların atılmasını sağlıyor. Son devirde bu alandaki çalışmalar herkesin ilgisini çekerken, yapay zekanın şaşırtan bir yeteneğiyle daha karşımıza çıktı. İngiltere’deki Durham, Surray ve Royal Holloway Üniversitelerinin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmaya nazaran, yapay zeka teknolojisi, klavye tuş seslerini tahlil ederek yazılan bilgileri neredeyse tam doğrulukla tespit edebiliyor.

2021 model bir bilgisayar klavyesinden çıkan seslere dayanarak bu yeteneği kazanan yapay zeka, telefon ya da mikrofon aracılığıyla da tuş seslerini ayırt edebiliyor.

Yapay zeka, klavye tuş sesinden şifrelerinizi çalabilir!

Uzmanlar, bu durumun potansiyel güvenlik tehlikeleri yaratabileceği konusunda uyarıyorlar. Özellikle makus niyetli bireylerin bu teknolojiyi kullanarak bilgisayar korsanlığı yapması, büyük güvenlik problemlerine neden olabilir.

Yapay zekanın, eğlence yahut eğitim gayeli olumlu kullanımlarının yanı sıra makûs hedeflerle da kullanılabileceği düşünüldüğünde, bu alandaki çalışmaların ne kadar kıymetli olduğu anlaşılıyor. Geçenlerde yapay zeka kullanılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini taklit ettiği tez edilen bir kişi hakkında da haberler çıkmıştı. Teknolojik gelişmelerle birlikte yapay zekanın ilerleyen vakitlerde nasıl bir evrim geçireceği, teknoloji meraklıları için büyük bir merak konusu haline geldi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar