Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaYargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube'un lehine karar verdi

Yargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube’un lehine karar verdi

İlk davada yargıçlar, Twitter’ın terör örgütü IŞİD’in attığı tweetler üzerinden teröre yardım ve yataklık ettiği argümanlarıyla uğraş etmek zorunda kalmayacağına oybirliğiyle karar verdiler.

SCOTUS, öteki bir yargıcın başlangıçta Twitter’ı reddetmesinin akabinde Twitter’a karşı açılan bir davaya müsaade veren bir alt mahkeme kararını bozdu. Dava, IŞİD’in üstlendiği 2017 İstanbul hücumunda öldürülen Nawras Alassaf’ın ABD’li akrabaları tarafından açıldı. Yargıçlar, genel terör konuşmasına konut sahipliği yapmanın belli terör atakları için dolaylı yasal sorumluluk oluşturmadığına karar verdiler. Bu, terör akınlarının kurbanları yahut yakınlarının gelecekte çevrimiçi platformlara karşı benzeri bir dava açmasını muhtemelen daha sıkıntı hale getirecektir.

Yargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube’un lehine karar verdi

Yargıç Clarence Thomas mahkeme mütalaasında “Elbette, IŞİD üzere makus aktörler, sanıklar üzere platformları yasadışı ve bazen de vahim maksatlar için kullanabilirler. Lakin birebir şey genel olarak cep telefonları, e-posta yahut internet için de söylenebilir.” yazdı. “Davacıların argümanlarının, bu sanıkların kelam konusu saldırıyı gerçekleştirmede IŞİD’e yardım ve yataklık ettiğini tespit etmek için yetersiz olduğu sonucuna vardık.”

Yargıçlar, şirketi ABD terörle uğraş maddelerini ihlal etmekle suçlayan GonzalezGoogle davasını da reddetti. Bu nedenle, Paris’teki 2015 terör saldırısı kurbanının aile üyeleri tarafından YouTube’a karşı açılan davanın düşürülmesine yönelik bir alt mahkeme kararına dokunulmadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar