Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimYemek Üstüne Tuz Atmak Erken Vefata Neden Olabilir!

Yemek Üstüne Tuz Atmak Erken Vefata Neden Olabilir!

Tuz tüketiminin hem yararları hem de zararları uzun süredir bilim dünyası tarafından büyük bir araştırma konusu olmaya devam ederken bugün şok edici bir sonuç daha paylaşıldı. 500 binden fazla katılımcının ortalama 9 yıl boyunca izlenmesiyle gerçekleştirilen yeni araştırma, tuz tüketimi ve erken ölüm arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya çıkardı.

Yapılan araştırma, yiyeceklere her zaman tuz ekleyen erkeklerde yaşam beklentisini iki yıldan fazla, kadınlarda ise bir buçuk yıldan fazla azaldığını gösterdi. Söz konusu araştırmada yemeklere pişirme sırasında konulan tuz ele alınmadı. Katılımcılar, yemek piştikten sonra yemeğin üstüne ekstra tuz atan bireylerden oluşuyordu.

Tuzu tamamen bırakmamak da gerekiyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Yemek Üstüne Tuz Atmak Erken Vefata Neden Olabilir! 1

Öte yandan araştırma sonuçları, tuz tüketiminin tamamen bırakılmasını da söylemiyor. Araştırmada yer almayan fakat sonuçlar hakkında yorum yapan Göteborg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Annika Rosengren, tuz için ‘optimal’ bir seviye olduğunu belirtti ve beslenmeden tamamen çıkarılamayacağını ifade etti. Halihazırda tuz içeren yemeklere bir kez daha tuz atılmamasının da fazla tuz tüketimini azaltmakta ilk adım olduğunu belirtti.

Araştırmada elde edilen sonuçlarda bireylerin yaş, cinsiyet, etnik köken, vücut kitle endeksi, sigara tüketimi, alkol alımı, fiziksel aktivite, diyet ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi sonuçları etkileyebilecek diğer faktörler de hesaba katıldı.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar