Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilim100 yıl evvel inşa edilen sıra dışı denizaltının enkazı nihayet bulundu: İşte...

100 yıl evvel inşa edilen sıra dışı denizaltının enkazı nihayet bulundu: İşte Defender’ın öyküsü

100 yılı aşkın bir mühlet evvel inşa edilen garip bir “deneysel denizaltının” enkazı, Long Island Sound’un karanlık deniz yatağında bulundu. Jules Verne’in 1872 tarihli klasik romanı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’tan esinlendiği söylenen gizemli denizaltının yeri hakkında bir müddettir söylentiler dolaşıyordu ve en sonunda nerede olduğu bulundu.

Shoreline Diving Services’tan Connecticut dalgıçları tarafından keşfedilen 28 metre uzunluğundaki denizaltı, “eksantrik milyoner” ve mucit Simon Lake tarafından inşa edildi ve 1900’lerin başında epey ünlüydü.

Lake, denizaltılar konusunda epey tutkulu bir isimdi. Mühendis, hayatı boyunca 200’den fazla denizaltı tasarım patenti müracaatında bulundu ve “modern denizaltının babası” olarak tanınmaya başladı.

1907’de ABD Donanması için Defender ismini verdiği özel bir denizaltını inşa etti, fakat mukaveleyi son anda bir rakibine kaptırdı. Denizaltını, su altı kurtarma misyonları için yine donattı, lakin ne yazık ki hiçbir alıcı bulamadı.

Yine de Defender, gençlik yıllarında ses getirmeyi başardı ve hatta 1929’da havacı Amelia Earhart tarafından bile ziyaret edildi. 1946’da artık eskimeye başlamıştı ve Defender, Ordu Mühendisleri Birliği tarafından Long Island Sound sularında batırıldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: 100 Yıl Evvel Inşa Edilen Sıra Dışı Denizaltının Enkazı Nihayet Bulundu: İşte Defender'In Öyküsü 1

Shoreline Diving Services’ın lider yardımcısı Richard Simon, Lake’in çalışmalarından ve Defender’ın kıssasından etkilenen şahıslardan biriydi ve uzun müddettir kayıp olan enkazını keşfetme misyonuna kendini adadı.

Bölgede biri NOAA ve başkası Eastern Search & Survey tarafından yapılan iki araştırma, Long Island Sound’da kimliği bilinmeyen bir enkazın varlığını tespit etti. Simon, objenin boyutunun ve pozisyonunun Defender ile dengeli göründüğünü fark etmesinin ardından kuşkularını doğrulamak için bir çalışma başlattı.

16 Nisan 2023’te Simon güverte operasyonlarını denetlerken, dalgıçlar Steve Abbate ve Joe Mazraani enkaza gerçek yüzüyordu ve tam da umdukları üzere sağlam bir denizaltı buldular.

Abbate, “Denizcilik tarihinin bu değerli modülüne nihayet ulaşmak çok heyecan verici” dedi.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar