Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobilApple CEO'su Tim Cook, kimi problemleri çözebilmek için AB üyeleriyle görüştü

Apple CEO’su Tim Cook, kimi problemleri çözebilmek için AB üyeleriyle görüştü

Apple, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak bilinse de, bazen bu büyüklük bile birtakım düzenlemelere ve otoritelere karşı koyamayabiliyor. Bilindiği üzere, geçen yıl kabul edilen bir Avrupa Birliği düzenlemesi nedeniyle Apple, kendi şarj portu olan Lightning’e veda ederek iPhone 15 serisinde USB-C kullanmaya başladı. Fakat son gelen bilgilere nazaran, Avrupa Birliği bu mevzuda daha fazla adım atmaya hazırlanıyor. Üzerinde çalışılan yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA), Apple’ın App Store üzerindeki monopolünü sona erdirebilir.

DMA, büyük teknoloji şirketlerini denetleyerek dijital kesimde adil rekabeti garanti altına almayı hedefleyen bir yasa. Bilhassa Apple eserleri için bu yasa hayli kıymet taşıyor zira Apple, aygıtlarında yan yükleme yapılmasına müsaade vermiyor. Bu durum nedeniyle, kimileri DMA’yı “Apple Yasası” olarak isimlendiriyor.

Apple CEO’su Tim Cook, birtakım problemleri çözebilmek için AB üyeleriyle görüştü

Apple’ı bir şey yapmaya zorlamak elbette kolay değil. Bu nedenle Apple CEO’su Tim Cook, 26 Eylül’de DMA hakkında konuşmak üzere Avrupa Birliği sanayi şefi Thierry Breton ile bir ortaya geldi. Breton, Cook’tan Apple’ın donanım ve yazılım ekosistemini rakipler için daha erişilebilir kılmasını istedi. Breton’a nazaran, Apple aygıt kullanıcıları, rekabetçi hizmet sağlayıcılar ortasında seçim yapma avantajına sahip olmalı.

Apple, daha evvel DMA’yı eleştirmişti ve bu yasanın kullanıcıların kapalılığını riske atabileceğini belirtmişti. Lakin Cook, Apple’ın DMA’ya ahenk sağlamaya kararlı olduğunu tabir etti. Şu an için Apple’ın bu yasaya nasıl karşılık vereceği ve iş yapış formlarında ne üzere değişikliklere gideceği şimdi bilinmeyen.

2024’te yürürlüğe girmesi beklenen DMA’nın, Apple’ın iş stratejilerini nasıl etkileyeceğini görmek epeyce enteresan olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar