Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilApple ve Samsung doruktaki yerlerini korudular

Apple ve Samsung doruktaki yerlerini korudular

Apple ve Samsung akıllı telefonlar, global ekonomik yavaşlamaya karşın akıllı telefon satışlarındaki liderliğini sürdürüyor. 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Counterpoint Araştırma raporuna nazaran, Apple birinci dört sırayı elinde bulundururken Samsung akıllı telefonları da birinci on içerisinde yer aldı.

Apple’ın iPhone 14 modeli en çok satan telefon olarak birinci sırayı alırken, iPhone 14 Pro Max ikinci sırada ve iPhone 14 Pro ise üçüncü sırada yer alıyor. İki yıl evvelki model olan iPhone 13, global satışlarda dördüncü sırada bulunuyor. Apple, Asya ve Avrupa’da öbür akıllı telefonları geride bırakarak en çok yeni kullanıcı kazandı. Apple’ın iPhone 14 ve iPhone 13 modelleri, yıl bazında olumlu büyüme gösterdi. Lakin 2023 yılının ikinci çeyreğinde Apple’ın birinci on içerisindeki pazar hissesi yavaşça düşüş gösterdi.

Samsung, Apple’ın çabucak gerisinde yer alıyor. Birinci onda kalan konumlar Samsung’un akıllı telefonları tarafından dolduruldu. Fiyatı uygun olan Samsung Galaxy A14 beşinci sırada yer aldı. Akabinde sırasıyla Galaxy A54, Galaxy A14 5G, Galaxy S23 Ultra, Galaxy A04e ve Galaxy A34 modelleri geldi.

Apple ve Samsung tepedeki yerlerini korudular

Samsung’un uygun fiyatlı A serisi, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde en çok satışı gerçekleştirdi. Bu bölgeler, 2023’ün ikinci çeyreğinde Galaxy A serisi satışlarının yüzde 60’ını oluşturdu. Öte yandan, daha premium olan Galaxy S23 Ultra, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa bölgelerinde popülerliğini korudu. Bu bölgeler, global Galaxy S23 Ultra satışlarının üçte ikisini oluşturdu.

2023’ün ikinci çeyreği ile yıl bazında yapılan karşılaştırmada, Apple iPhone 14 serisi, iPhone 13 serisinin yerini aldı. Galaxy S22 Ultra 5G’nin satışları, Galaxy S23 Ultra ile değiştirildi. Xiaomi’nin azalan pazar hissesi da muhakkaktı. Şirketin hiçbir telefonu, global satışlar listesinde birinci onda yer almadı. Geçen yıl Remdi Note 11 LTE Küresel onuncu sırada yer almıştı.

Hem Samsung hem de Apple, premium segmentte başa baş rekabet ediyor. Fakat uygun fiyatlı telefon segmentinde Samsung liderliğini koruyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar