Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaMobilGoogle, Pixel modellerinin tamirini kolaylaştıracak!

Google, Pixel modellerinin tamirini kolaylaştıracak!

Google, Pixel telefonlar için kullanıcılarına rahatlık getirecek bir özellik üzerinde çalışıyor: “Tamir Modu”. Bu yenilik sayesinde, kullanıcılar telefonlarını tamire gönderirken ferdî bilgilerinin tamir teknisyenleri tarafından erişilebilir olmadığından emin olabilecekler.

Android Authority, Android 14 QPR1 beta sürümünde bu özelliğe işaret eden bilgiler keşfetti. Bahsedilen bilgilere nazaran, bu özellik, kullanıcının telefonunu tamire gönderirken ferdî bilgilerini korumak hedefiyle telefonun fabrika ayarlarına dönmesini taklit edebilir. Lakin, özgün bilgilerin korunarak yeni ve boş bir data kısmı oluşturulduğu ve bu yeni kısımla başlangıçta bulunan data kısmının değiştirildiği bir yapı üzerine konseyi. Android 10’da tanıtılan Dinamik Sistem Güncellemeleri (DSU) sayesinde bu süreç gerçekleştiriliyor.

Google, Pixel modellerinin tamiratını kolaylaştıracak!

Google, Android 14’teki bir dizi DSU geliştirmesiyle bu özelliği mümkün kılıyor. Örneğin, bir dinamik sistemin çalıştırıldığında gösterilen varsayılan bildirimi gizleme yeteneği Android 14’te eklendi. Bu, Tamir Modu’nun kendi bildirimini gösterebilmesini sağlıyor. Ayrıyeten, “cihaz sahibi” uygulamasının aygıtı bu moda kilitlemesine ve yalnızca aygıt sahibinin bu moddan çıkabilmesine imkan tanındı. Bu sayede, Google’ın servis merkezlerinde kullanılan RMA araçları, bir aygıtın Tamir Modu’nda olduğunu tespit edebiliyor, böylelikle teknisyen aygıtı fabrika ayarlarına döndürme gerekliliğini atlayabiliyor.

Samsung Galaxy telefonlarında emsal bir “Bakım Modu” bulunsa da, Android Authority’ye nazaran Pixel aygıtlarındaki Tamir Modu farklı bir işleyişe sahip olabilir.

Pixel kullanıcıları için bu özellik hayli avantajlı olacak. Telefonlarını oburunun eline verdiklerinde bile ferdî datalarının inançta olduğunu bilmek, kullanıcılara büyük bir rahatlık sağlayacak. Ayrıyeten, bu özellik sayesinde kullanıcılar datalarını yedekleme ve geri yükleme konusunda vakit harcamayacaklar, böylelikle tamir süreci daha süratli ve pratik hale gelecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar