Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaMobilHuawei ve Xiaomi ortasındaki yıllardır devam eden uyuşmazlık tahlile kavuştu

Huawei ve Xiaomi ortasındaki yıllardır devam eden uyuşmazlık tahlile kavuştu

Çin’deki dev üreticiler ortasında ( vivo, Xiaomi, oppo vs.) vakit zaman patent ihlalleri yaşanabiliyor.

Huawei ve Xiaomi, patent ihlali savı konusunda yıllardır süren bir uyuşmazlık içerisindeydiler. Lakin sonunda 2022 yılında bu uyuşmazlık sonlandı. İki şirket, kablosuz bağlantı teknolojisi, akıllı telefon fotoğrafçılığı ve ekran kilidi teknolojisi olmak üzere dört patentle ilgili mutabakata vardılar. Çarşamba günü yapılan açıklamayla, her iki şirketin de birbirlerini patent ihlali argümanıyla dava etmeme kararı aldıkları ve bu kararın 10 yıl müddetle geçerli olacağı bildirildi.

Bu muahede, bilhassa 5G teknolojisi üzere çeşitli bağlantı teknolojilerini kapsamaktadır. Muahede her iki şirket için de büyük bir adımı temsil ediyor. Huawei, dünya çapında telekom ekipmanları üreticisi olarak bilinirken; Xiaomi dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi olarak tanınmaktadır.

Huawei ve Xiaomi ortasındaki yıllardır devam eden uyuşmazlık tahlile kavuştu

Anlaşmanın tam olarak ne kaidelerde olduğu halka açıklanmadı. Fakat, bu mutabakattan her iki şirketin de yarar sağlayacağına inanılıyor. Huawei, Xiaomi’nin patentlerine erişim sağlayarak yeni eserler ve hizmetler geliştirebilecek. Öte yandan Xiaomi’nin artık Huawei’ye patent lisans fiyatı ödememesi gerekecek.

Her iki şirketin de 5G eserleri ve hizmetleri geliştirmelerine katkıda bulunacak bu muahedenin 2024 başında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Lakin her iki şirket de bu muahedeye olan bağlılıklarını lisana getirdiği için, mutabakatın planlandığı üzere sonuçlanacağı düşünülüyor. Bu mutabakatın mühleti 10 yıl olup, bu müddetin sonunda iki şirket ya muahedeyi tekrar gözden geçirecek ya da yeni bir mutabakat yapma kararı alacak.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar