Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobilHuawei’nin geri dönüşü, Apple’ın işlerini önemli formda bozacak

Huawei’nin geri dönüşü, Apple’ın işlerini önemli formda bozacak

Apple, iPhone 15’in ön siparişlerini geçtiğimiz hafta 40’tan fazla ülkede başlattı. Her yıl olduğu üzere bu yıl da telefonlar büyük bir ilgi görüyor. Analist Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro Max’in öne çıktığını, standart modellerin ise geçen yılın modelleriyle çabucak hemen tıpkı ilgiyi gördüğünü belirtiyor. Kuo, iPhone 15’in ön siparişlerinin kuvvetli olduğunu belirtse de, Huawei’nin amiral gemisi pazarına son 5G telefonlarıyla geri dönmesinin iPhone satışlarını etkileyebileceğini öne sürüyor.

Huawei, son olarak Mate 60 serisini tanıttı. Bu telefon, beklenmedik bir halde 5G Kirin 9000s yonga seti içeriyor. Enteresan olan, bu işlemcinin Huawei’nin kendi fabrikası olan SMIC tarafından üretildiği tarafında. Daha evvel Huawei, telefonlarında Qualcomm’un 4G yonga setlerine bağlı kalmak zorundaydı, bu da telefonlarını tüketiciler için daha az cazip hale getiriyordu.

Kuo, blogunda “Huawei’nin geri dönüşünün iPhone’u etkileyeceğini lakin bu tesirin ne ölçüde olacağının şimdi muhakkak olmadığını” tabir ediyor. Çin pazarındaki iPhone 15 ön siparişlerinin Huawei’nin tesiri altında olmadığını, zira iPhone ön siparişi verenlerin birçoklarının Apple’ın sadık kullanıcıları ya da fanları olduğunu belirtiyor. Bu kitle, şu anki Huawei telefonlarının amaç kitlesi değil.

Huawei’nin geri dönüşü, Apple’ın işlerini önemli biçimde bozacak

Huawei Mate 60 ve 60 Pro amiral gemisi telefonları da Çin’de büyük talep gördü. Mağazaların önünde uzun kuyrukların oluştuğu haberleri alındı. Huawei’nin bu modellerinin, Çin’deki standart iPhone 15 ve hatta Pro modelinin satışlarına tesir edebileceğini varsayım ediyoruz. Ancak iPhone 15 Pro Max‘in bu durumdan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro‘nun talebinin geçen yıla nazaran daha zayıf olduğunu, bunun sebebinin de premium kullanıcıların bu yıl iPhone 15 Pro Max’e yönelmesi olabileceğini belirtiyor.

Kuo, bu yıl iPhone 15‘in yaklaşık olarak 80 milyon adet sevkiyatının yapılacağı tarafındaki evvelki varsayımını sürdürüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar