Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 15 Pro bir kere daha ısınma problemleriyle gündemde

iPhone 15 Pro bir kere daha ısınma problemleriyle gündemde

Son vakitlerde Apple, iPhone 15 Pro serisi akıllı telefonlarıyla karşımıza çıktı. Bu yeni seride kıymetli güncellemeler göze çarpıyor. Bilhassa paslanmaz çelik çerçeveyi titanyumla değiştirmesi, USB-C portu eklemesi ve TSMC’nin gelişmiş 3 nm sürecini kullanan yüksek teknolojili A17 Pro yonga seti ile dikkatleri üzerine çekiyor. Fakat, bu telefon serisinin çok ısındığına dair çeşitli kaynaklardan raporlar alınıyor.

Başlangıçta, bu ısınma sıkıntısının kökeni olarak TSMC’nin 3 nm yonga setleri üretirken yüksek verimlilik elde etme zorlukları gösterildi. Bu durum, Apple’ın bu yılki Pro serisi için daha düşük kaliteli yonga setleriyle yetinmek zorunda kaldığı manasına gelebilirdi. Lakin, tanınmış sanayi analisti Ming-Chi Kuo, ısınma meselesinin TSMC’nin 3 nm teknolojisiyle ilgili olmadığını belirtiyor.

iPhone 15 Pro bir kere daha ısınma problemleriyle gündemde

Kuo’ya nazaran, ısınma sıkıntısının ana sebebi, iPhone 15 Pro modellerinin yükünü artırmamak ismine yapılan termal sistem dizaynındaki ödünler. iPhone 14 Pro modeli ile karşılaştırıldığında, Apple iPhone 15 Pro’nun tartısını 19 gram azaltmayı başardı. Telefonu hafifletmek için yapılan bu değişiklikler, bilhassa yeni titanyum çerçeve ile birleştiğinde ısınma meselesine yol açıyor olabilir.

Kuo, Apple’ın bu sorunu bir yazılım güncellemesi ile çözmeye çalışacağını öngörüyor. Fakat, sıcaklık kıymetlerini denetim altında tutabilmek için Apple A17 Pro yonga setinin performansında birtakım düşüşler yaşanabileceği konusunda ihtarda bulunuyor. Şayet Apple bu sorunu tesirli bir formda çözemezse, iPhone 15 Pro serisinin satışlarının bu meseleden olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor. Bu mevzuda en kıymetli soru ise bu tıp bir sorunun prototip test evresinden nasıl sıyırıldığı olacaktır.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar