Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBilimJames Webb teleskopu bir prensip daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor...

James Webb teleskopu bir prensip daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor…

Araştırmacılar, gözlemevinin yakın kızılötesi kamerasını, ana jenerasyon kuyruklu yıldızı olarak da bilinen ana asteroit neslindeki bir kuyruklu yıldızın etrafındaki bilinen birinci su buharı örneğini tespit etmek için kullandılar. Bilim adamları, kuyruklu yıldızların Güneş’e nispeten yakın olan su buzu koruyabileceğini düşünmüşlerdi lakin şimdiye kadar kesin delilleri yoktu. Ekseriyetle kuyruklu yıldızların, her ikisi de Güneş’ten buzun dayanabileceği kadar uzakta olan Kuiper Kuşağı yahut Oort Bulutu’nda oturmasını bekliyorlardı.

Ancak bulgular yeni bir bilmece yarattı. Karbondioksit olağanda bir kuyruklu yıldızdaki potansiyel olarak buharlaşan gerecin %10’unu temsil ederken, Webb’in aygıtları Read’de rastgele bir şey tespit etmedi. Araştırma kümesi, CO2’nin ya milyarlarca yılda dağıldığını ya da Read’in Güneş Sisteminin CO2 içermeyen nispeten ılık bir kısmında oluştuğunu kestirim ediyor.

James Webb teleskopu bir prensip daha imza attı! Korkutan keşif, yoksa meteor…

Read, ana jenerasyon kuyruklu yıldız kategorisini oluşturmak için kullanılan birinci cisimlerden biriydi. Webb teleskobu ise bu kuyruklu yıldızları detaylı olarak inceleyecek kadar güçlü olan birinci ekipman.

Read’in CO2 eksikliğinin bir tesadüf mü yoksa öbür ana jenerasyon kuyruklu yıldızları tarafından mı paylaşıldığını anlamak için daha fazla müşahede yapılması gerekecek. O denli olsun ya da olmasın, grup üyesi Stefanie Milam, örnek toplama vazifesinin bunun üzere kuyruklu yıldızlar hakkında daha fazla bilgi edinmede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kuiper Kuşağı kabaca Neptün’ün yörüngesinin kenarında başlarken, Oort Bulutu kabaca iki ışıkyılı uzaklıkta.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar