Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaMobilMediaTek ve Nvidia iş birliği taşınabilir işlemcilerde ihtilal yaratabilir!

MediaTek ve Nvidia iş birliği taşınabilir işlemcilerde ihtilal yaratabilir!

Şinasi Kaya: Mediatek Ve Nvidia Iş Birliği Taşınabilir Işlemcilerde Ihtilal Yaratabilir! 1 AMD ve Nvidia rekabeti bölüm ve sanayi fark etmeksizin her alanda devam ediyor ve edecek üzere duruyor. Belirtilenlere nazaran Nvidia ve MediaTek yeni bir mobil işlemci tasarlamak için görüşüyor. Bu iş birliği, Nvidia’nın yüksek performanslı masaüstü ve bilgi merkezi GPU’larına odaklandıktan sonra yeni bir pazar segmentine yöneleceği manasına geliyor.

Ufuktaki MediaTek ve Nvidia ortaklığı

Şinasi Kaya: Mediatek Ve Nvidia Iş Birliği Taşınabilir Işlemcilerde Ihtilal Yaratabilir! 3 Raporlara nazaran yeni jenerasyon taşınabilir işlemcinin yapay zeka ve oyun için gelişmiş takviye göreceği tez ediliyor. Nvidia, MediaTek’in bu türlü bir teşebbüs için tam olarak gereksinim duyduğu şeyi tasarlayacak teknolojiye ve kaynaklara sahip. Bununla birlikte, tasarlanmakta olan mimarinin yalnızca cep telefonlarına değil, birebir vakitte Windows dizüstü bilgisayarlarına da girmesi bekleniyor.

Sektör kaynaklarına nazaran MediaTek’in yeni jenerasyon taşınabilir işlemcisine 2024 gibi erken bir tarihte bir Nvidia GPU entegre etmesi bekleniyor. Öte yandan Nvidia, düşük güçlü GPU mimarilerine yabancı değil. Şirket, Shield eserlerinin yanı sıra Nintendo Switch üzere oyun konsolları için birçok Tegra yongası geliştirdi. Nvidia’nın GPU dışında yazılım tarafında (DLSS gibi) MediaTek’e dayanak olup olmayacağı ise belgisiz.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Samsung, AMD ile GPU lisans muahedesini uzatacağını duyurdu. Şirket, Exynos 2200 taşınabilir işlemcileri için RDNA2 mimarisini kullandı. Samsung şimdi bir Exynos halefi geliştirmedi, fakat aktüel RDNA mimarisinin önümüzdeki yıl Exynos 2400 ile geri dönüş yapabileceğine dair söylentiler var.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar