Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaBilimNASA, 4 araştırmacıyı bir yıl boyunca Mars şartlarında bir hayat alanına kapatacak

NASA, 4 araştırmacıyı bir yıl boyunca Mars şartlarında bir hayat alanına kapatacak

Şinasi Kaya: Nasa, 4 Araştırmacıyı Bir Yıl Boyunca Mars Şartlarında Bir Hayat Alanına Kapatacak 1

NASA, Mars’a insanlı bir görev gerçekleştirebilmek için mürettebat yetiştirmek üzere Haziran ayında bir eğitim misyonu başlatmayı planlıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı, Mars Habitatı‘nda yaşayacak mürettebat üyelerini resmen açıkladı.

Seçilen dört katılımcı 158 metrekarelik bir hayat alanına girecek ve Mars yüzeyindeki bir vazifesi simüle etmek için yıl boyunca orada yaşayacaklar. Mars’ta gerçekleştirilecek bir vazife için gerekli olan tüm becerileri ve tecrübeleri kazanmak üzere ağır bir eğitim sürecinden geçecekler.

Şinasi Kaya: Nasa, 4 Araştırmacıyı Bir Yıl Boyunca Mars Şartlarında Bir Hayat Alanına Kapatacak 3

Ekibin liderliğini insan hastalıkları konusunda uzman olan araştırmacı bilim insanı Kelly Haston üstlenecek. Kendisine uçuş mühendisi Ross Brockwell, acil tıp hekimi Nathan Jones ve bilim vazifelisi Alyssa Shannon eşlik edecek.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan CHAPEA vazifesi için belirlenen dört mürettebat üyesi, bir yıl boyunca Mars Dune Alpha isimli 3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş bir habitatta yaşayacak.

Sanal gerçeklikle desteklenecek

Mars Habitatı’nda özel mürettebat odaları, mutfak, ömür alanları ve çalışma alanları ile birlikte iki adet banyo bulunuyor. Ayrıyeten, Mars teması ile dekore edilmiş duvar fotoğrafları ve kızıl kumla kaplı 111 metrekarelik bir “dış mekan” alanı mevcut. Mürettebat, bu ortamda sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak simüle edilmiş Mars yürüyüşleri yapabilecekler.

Şinasi Kaya: Nasa, 4 Araştırmacıyı Bir Yıl Boyunca Mars Şartlarında Bir Hayat Alanına Kapatacak 5

Ekip üyeleri Mars’ta misyon yapan astronotlarla emsal halde uzay yürüyüşleri, robotik operasyonlar, habitat bakımı, bilimsel araştırmalar, şahsî hijyen, antrenman ve mahsül yetiştirme üzere çeşitli aktivitelerde bulunacaklar.

Ayrıca, misyon sırasında çevresel streslere de maruz kalacaklarını belirtelim. Örneğin, ekipman arızaları üzere beklenmedik durumlarla karşılaşabilecekler ve Dünya ile Mars ortasındaki aradan kaynaklı gecikmeler nedeniyle vazife denetim merkeziyle iletişimde zorluklar yaşayabilecekler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar